Finanční správa získala údaje o lidech, kteří v Česku prostřednictvím služby amerického internetového zprostředkovatele turistických pronájmů Airbnb pronajímají své nemovitosti, a zahájila kontrolu zaměřenou na plnění jejich daňových povinností. Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Jak finanční správa přišla k údajům o klientech Airbnb, není jasné. Ministerstvo financí to nechce zveřejnit.
"Rovnalo by se to návodu, jak obcházet daňové povinnosti," řekl deníku mluvčí ministerstva financí Filip Běhal. Generální finanční ředitelství HN sdělilo, že údaje získalo vlastní analytickou činností.
Zisk dat o pronajímatelích ubytování Airbnb je dalším krokem státu v boji s daňovými nedoplatky v takzvané sdílené ekonomice. V polovině července se úřady dohodly s alternativní taxislužbou Uber, která bude finančním úřadům nově poskytovat údaje o řidičích, kteří si jejím prostřednictvím vydělávají. Samotná americká firma Airbnb ale podle HN popírá, že by s Českem uzavřela podobnou dohodu jako Uber. "Národní finanční úřady mají široké pravomoci, aby se k údajům o daňových poplatnících dostávaly i bez pomoci třetích stran, jako je Airbnb," uvedl mluvčí společnosti Bernard D'heygere.
Služba Airbnb funguje v ČR od roku 2009 a loni ji podle dubnových informací Airbnb využilo k ubytování v Česku přes milion lidí, dalších více než 420 tisíc lidí s pomocí Airbnb vycestovalo z Česka do zahraničí. Loni česká finanční správa stanovila, že služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu považuje za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají nově také zdanění a jejich poskytovatelé by měli platit městu či obci i ubytovací poplatky.
Podle informací HN má Airbnb v Česku účet u České spořitelny, ze kterého vyplácí peníze tuzemským pronajímatelům. Podle daňového řádu mají banky a podobné instituce povinnost na vyžádání správce daně poskytovat údaje o pohybu peněz na účtech, doplnil Běhal. Česká spořitelna ale uvedla, že se nemůže vyjádřit k tomu, zda od finanční správy takový požadavek dostala.