Pro ořechy až do Hamburku, ručně je přebrat a pečlivě upražit. Výroba opravdu kvalitního oříškového másla je náročná časově, finančně i technologicky. Značce Šufánek, která učí Čechy konzumovat máslo z ořechů i mandlí, se pečlivost vyplácí. Zakladatelé, kteří si máslo zamilovali v Kanadě a v tuzemsku začínali jako kuriozita na farmářských trzích, dnes mají milionové obraty.
Poznali se v Kanadě, kam se po škole vydali na zkušenou. Za mořem vystřídali devatero řemesel, desátá již však po návratu do Čech nebyla bída, ale naopak úspěšný byznys. Matěj Zavoral a Marek Dyntera učí Čechy jíst oříškové a mandlové máslo, do kterého se za oceánem doslova zamilovali, a daří se jim to. Značka Šufánek platí ve výrobě této zdravé pochutiny, která je velkým hitem zejména mezi sportovci, za luxusní zboží.
Rozdíl mezi pravým máslem a náhražkou?
Že budou jednou vydělávat v gastronomickém průmyslu, napadlo možná jen Matěje, který vystudoval hotelovou školu a v gastronomii se ještě před odjezdem do Kanady nějaký čas pohyboval. Marek se věnoval automobilové branži a studoval strojní průmyslovku. Oříškové máslo, které v Kanadě patří k běžné potravině a konzumuje se v každé rodině, však učarovalo oběma stejně.
"Z domova jsme byli zvyklí na běžné ztužené tuky s oříškovou příchutí, tady jsme si místo umělých náhražek vychutnávali přírodní chuť ořechů a mandlí. Je to úplně jiná dimenze, asi jako když jste zvyklí na levné stolní víno, a najednou ochutnáte vynikající víno s přívlastkem," vysvětluje Matěj. "Navíc nám po pravém oříškovém másle nebylo těžko, naopak nás to naplnilo energii a vitalitou - prostě úplný opak od dosavadní české produkce," doplňuje Marek. Když si navíc nastudovali veškeré pozitivní účinky, které mají másla na lidský organismus, a poznali, jakým hitem jsou mezi sportovci, nápad na výrobu v Česku byl na světě.
"Ukažte mi ty blázny, kteří ty nejkvalitnější ořechy rozdrtí na máslo!"
Jedno věděli od začátku přesně: kvalita je základ, a kvalita v tomto případě znamená špičkové přístroje. Ale kde je v Česku vzít? Prvotní investice v řádu statisíců dali dohromady z "kanadských" úspor a nechali si vyrobit několik strojů. Marek jako technik držel supervizi. "Nebylo to ono, dodané přístroje nevyráběly v takové kvalitě, jakou jsme bezpodmínečně vyžadovali. Proto jsme nakonec stroje zakoupili v Německu," vysvětluje Marek. A vyplatilo se. Nicméně první oříšková másla prodávali na farmářských trzích, ale i zde působili zpočátku trochu jako kuriozita. Češi si však másla brzy oblíbili a obraty stoupaly. Navíc dále rostla i kvalita produkce. "Testovali jsme velmi přísně odrůdy ořechů i mandlí. Méně vhodné jsme ihned vyřadili. Nakonec jsme jezdili pro mandle do Španělska, arašídy si nechali posílat až z Argentiny, kešu z Vietnamu a Indie, lískové ořechy odebíráme z Turecka. Kuriózní setkání bylo se šéfem obřího dovozce ořechů v Německu, jenž se chtěl potkat s blázny, kteří z těch nejkvalitnějších ořechů vyrábějí máslo," směje se Marek.
Svačinka pro děti i kulturisty
Dnes má Šufánek obrat osm milionů korun ročně. Veškeré zisky jdou však zpět do rozvoje. V Olomouci vznikla špičková výrobna, z níž zásobují více než stovku obchodů v Česku i na Slovensku i velmi úspěšný e-shop. Matěj i Marek jsou každý den "na place" se svými dvěma zaměstnanci. "Přísně kontrolovaná výroba je vedle špičkových vstupních surovin naše největší konkurenční výhoda," ví Matěj. Pro blízkou budoucnost chystají rozšířit produkci o tahini sezamovou pastu, pražené solené ořechy a rostlinné proteiny. "Mezi kulturisty a vůbec sportovci je opravdu velký zájem, chceme se ale také více soustředit na rodiny a děti.
Oříšková a mandlová másla jsou doslova proteinovou bombou, plné vlákniny a minerálů, takže je kromě svalovců skvěle využijí i ženy toužící po štíhlé linii. Pro děti jsou ideální svačinou, která nadlouho zasytí, a přitom je do jídla nemusíte nutit," doplňuje Marek. "Česko zažívá boom zdravého životního stylu, a proto vidíme budoucnost velmi nadějně."