Hospodářskou úroveň Česka hodnotí kladně nejvíc lidí za posledních 23 let, a to zhruba čtyři pětiny obyvatel republiky. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM). Češi hodnotili i ekonomickou úroveň devíti dalších evropských zemí, hlavně ze Střední Evropy. Česko je v žebříčku třetí za Německem a Rakouskem, na poslední příčce skončilo Rumunsko.
Za dobrou označilo hospodářskou úroveň Česka 78 procent dotázaných, opačný názor má 20 procent lidí. Podíl pozitivních hodnocení je největší a podíl negativních hodnocení nejmenší od roku 1997, kdy CVVM začalo průzkum provádět. Růst kladných hodnocení trvá od roku 2014. V předchozím průzkumu z ledna roku 2017 bylo kladných hodnocení 71 procent a záporných 28 procent.
Kromě letošního a předminulého roku se podíl pozitivních hodnocení hospodářské úrovně Česka dostal nad 70 procent jen v letech 2006 a 2007. Poté však následoval pád na jedno z nejhorších hodnocení, a to 34 pozitivních odpovědí a 64 procent negativních v roce 2010, kdy svět postihla hospodářská krize. Hůře lidé českou ekonomickou úroveň hodnotili jen na přelomu tisíciletí, kdy bylo třeba v roce 1999 kladných hodnocení jen 26 procent a záporných 73 procent.
Pracovníci CVVM se Čechů ptali také, jaká je podle nich ekonomická úroveň dalších vybraných evropských zemí - Bulharska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Rumunska, Ruska, Slovenska a Slovinska. Největší podíl pozitivních hodnocení nasbíralo Německo s 94 procenty a Rakousko s 92 procenty. Česká republika byla třetí, a předstihla tak třeba sousední Slovensko, které získalo 66 procent kladných hodnocení. U Bulharska a Rumunska, které skončily na posledních dvou místech, již převažovaly negativní názory. Poslední Rumunsko hodnotilo pozitivně jen 13 procent Čechů a negativně 76 procent.
Průzkum provádělo CVVM od 5. do 17. ledna. Zúčastnilo se ho 1087 obyvatel České republiky starších 15 let.