Nezájem o muziku
Hudební trh v Česku prudce propadl, utržil jen 357 milionů
24.02.2011 17:30
Prodej hudby v České republice loni klesl o 27 procent na 357 milionů korun, o rok dřív to bylo 491 milionů korun. Tržby z prodeje hudebních nosičů se snížily o 29 procent, příjmy z digitálních prodejů však vzrostly o 18 procent. Největší podíl na trhu měla loni firma Universal Music. Informovala o tom česká pobočka Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).
V celkovém součtu fyzických a digitálních prodejů měla Universal Music loni podíl na českém trhu 31,6 procenta, druhý nejvyšší podíl měla firma Sony Music s 23,5 procenta a třetí se umístil Supraphon s 18,4 procenta. Na dalších místech jsou firmy EMI s 18 procenty a Popron Music s třemi procenty.
Hlavní podíl na propadu fyzických prodejů hudby na celkových 332 milionů korun měly prémiové nosiče, prodávané mimo standardní obchodní síť. Jejich prodej klesl o 45 procent. Prodeje přes standardní obchodní síť zaznamenaly pokles o 20 procent.
Nejsilnější pozici na trhu se standardními nosiči má vydavatelství Universal Music s 28,6 procenta, za ním následuje společnost Supraphon a dále česká pobočka EMI, Sony Music a Popron Music. Na prémiovém trhu obhájila největší podíl Sony Music s 46,9 procenta, následovaná Universal Music s 32,3 procenta a s větším odstupem se umístily Supraphon a EMI.
Digitální český hudební trh loni vzrostl na 25,1 milionu korun po předchozím poklesu. Za meziročním nárůstem podle IFPI stojí především nákup digitálního obsahu telekomunikačními firmami spíše než užití digitální hudby koncovými spotřebiteli.
Příjmy z digitálních prodejů v roce 2009 dosáhly 21 milionů korun. Podíl digitálních prodejů v loňském roce představoval 7,5 procenta objemu prodeje fyzických nosičů, což je podle IFPI stále velice málo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.