Jančura: Chci vytlačit ČD z trati do Brna. Stát ušetří 150 milionů

Ekonomika
28. 9. 2011 14:00
RegioJet Radima Jančury má za sebou první dny v ostrém provozu.
RegioJet Radima Jančury má za sebou první dny v ostrém provozu.

Po mnoha letech bojů vstoupil Radim Jančura se svými žlutými vlaky RegioJet na pole železniční dopravy v Česku. První jízdy byly prý vyprodány, konkurence Českých drah je na světě se smělými plány. Příští rok chceme přepravit na trase Ostrava-Praha 1,5 milionu cestujících říká Jančura v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Jaké jsou vaše dojmy po startu souprav RegioJet?
Cvičíme posádku, což je šest stevardek a obsluha dvou barů, učíme je, jak dobře obsluhovat naše cestující, obsazenost se pomalu zvyšuje a jsme na 60 procentech (telefonát zastihl Jančuru v na palubě jedné ze souprav – pozn. red.).

Jak dlouho vám zabrala příprava se spuštěním vlaků na koleje?
Příprava zabrala rok a půl, rozhodli jsme se nakoupit lokomotivy a následně vagony, které šest roků jezdily pro rakouské dráhy jako první třída. My jsme vlastně tyto vozy použili pro svou druhou třídu. Tahle třída je nejkrásnější, nejluxusnější druhá třída v celé Evropě, neexistuje lepší.

Radim Jančura vybudoval ze svých žlutých autobusů celoevropského dopravce.Na kolik vyšla investice do vlaků RegioJet a kdy očekáváte její návratnost?
Investice byla zhruba miliarda, v tuto chvíli je menší, ale včetně příštího roku to bude miliarda, ve chvíli, kdy budeme dokupovat další vozy do soupravy, která bude mít nakonec osm vagonů, až začneme připojovat první třídu. Od prosince začneme připojovat vagony, kde budou místa pro vozíčkáře, obrovský dětský koutek nebo třeba určitý typ byznys meeting roomů. Za soupravy platíme leasing, pro nás je návratnost tehdy, když budeme na svých nákladech. Z tohoto pohledu tak za dva měsíce budeme v zisku a pokryjeme leasingové náklady a splatíme je za deset let.

Kolik očekáváte, že převezmete zákazníků konkurenčním Českým drahám?
Očekáváme, že příští rok to bude asi 1,5 milionu cestujících, což bude dělat asi 400 milionů korun na tržbách. ČD se nepodařilo dostat tuto trať do zisku, jezdí zde dvacet let a celou dobu na této trati prodělávají, u pendolin půl miliardy a dalších asi sto milionů u vlaků EuroCity, kde až do letošního prosince dostávají na tyto vlaky dotace.

Co říkáte na hlasy o "vyzobávání rozinek na dráze"? Váš vstup na železnici prý přinutí ČD rušit některé spoje, neboť přijdou o peníze.
To je lež pana Blažka z Českých drah, který tvrdí, že jsme vybrali lukrativní trať, neboli tzv. třešinku. Není to pravda. Na pendolinech tratí půl miliardy, to sami přiznali. Na tratích EuroCity, kde konkurujeme, jsou v zisku, stejně jako u regionální tratě, kde vozí jednu babičku z Horní do Dolní, ale tím, že dostávají dotace, které od prosince končí. Stát nesmí dotovat dopravu, kterou může někdo provozovat bez dotací. ČD jsou ve ztrátě na těch tratích skoro 600 milionů a to jsme jim zatím nesebrali jediného cestujícího. Když jim vezmeme hromadu cestujících, tak příští rok přijdou na tržbách o těch 400 milionů korun, takže jejich ztráta bude asi jedna miliarda korun. Ten boj je bude stát miliardu.

Místo osmi cestujícíh se v kupé vezou čtyři.Jaká je obsazenost vašich vlaků, jsou soupravy vyprodány?
Jsou vyprodány v těch časech ráno do Prahy, odpoledne z Prahy. A samozřejmě je už vyprodáno několik spojů v pátky. O tyto spoje bude boj. Věřím, že cestující se naučí rezervovat dopředu, protože tady je spousta exkluzivních sedaček v obrovském kupé, to kupé je o polovičku větší než kupé ČD, nesedí v něm 6 ani 8 cestujících ale čtyři. To jsou právě ty premium třídy od rakouských drah.

Chystáte rozšíření i na další tratě? Ať už v rámci republiky nebo i za hranicemi?
Ano, ve čtvrtek děláme tiskovku, u té příležitosti uděláme oficiální nabídku pro ministra dopravy, že bychom od příštího prosince už začali jezdit linku Břeclav-Brno-Praha. Je to na rozhodnutí ministra dopravy, jestli se rozhodne, že chce žluté vlaky, bez dotací samozřejmě. Podmínka je, že převezmeme jízdní řád ČD, budeme jezdit místo nich, stát ušetří na 150 milionů korun a dráhy ušetří peníze, které by se jinak ztratily.

A dál do Evropy?
Deutsche Bahn jedná kromě ČD i s námi (o vlacích z Prahy do Hamburku – pozn. red.), naše šance jsou zatím naprosto rovnocenné, nechci to ale komentovat. Naším cílem je jezdit i mimo republiku, tak jako jezdí naše autobusy po celé Evropě.

Autor: Pavel HejkrlíkFoto: Petra Mášová, ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ