Jančura: Ministerstvo <span>přeplácí ročně dráhy o miliardu</span>

Ekonomika
21. 11. 2009 09:00
Radim Jančura bojuje o železnici.
Radim Jančura bojuje o železnici.

Radim Jančura bojuje o železnici.Kvůli nové desetileté smlouvě o pronájmu tratí pro osobní dálkovou dopravu, kterou ministerstvo dopravy uzavře s Českými drahami, zvažuje společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury (majitel Student Agency) podání žaloby u Evropského soudního dvora. Ministerstvo podle analýz Regiojetu České dráhy ve smlouvě přeplácí zhruba o miliardu ročně.

Jedná se o smlouvu v obrovské hodnotě 45 miliard korun. Sumu mají na dotacích dostat České dráhy během příštích deseti let, kdy jim bude stát tratě pronajímat. "Smlouva je nyní v připomínkovém řízení, měla by být podepsána do 3. prosince," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. To, že je smlouva prakticky schválená, potvrdil také náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Podle firmy Regiojet dává ministerstvo přednost nabídce, která pro stát není výhodná. "Naše nabídka představovala výrazné úspory veřejných prostředků, zhruba 700 milionů korun ročně," uvádí pro on-line deník TÝDEN.CZ obchodní ředitel firmy Jiří Schmidt. Stížnost se tedy má týkat toho, že ministerstvo výhodnější nabídku nevzalo v potaz.

Ministerstvo přeplácí ČD o miliardu

Firma Regiojet předložila letos v létě ministerstvu analýzu nákladů, která popisuje jednotlivé nákladové položky v dálkové dopravě. "Výsledkem analýzy je, že skutečné náklady na provozování vlaků dálkové dopravy by měly být zhruba o jednu miliardu korun nižší, než jsou vykazované náklady Českých drah," uvádí Radim Jančura z firmy Student Agency, která Regiojet vlastní.

ČTĚTE TAKÉ: Jančura chce svými rychlíky obsadit polovinu spojů

Ministerstvo však podle firmy na analýzu zareagovalo vyjádřením, že se tím zabývat nebude a že rozpor miliardy korun nepovažuje za problém. "Takovouto analýzu je přitom povinen vypracovat každá veřejný zadavatel, která zadává veřejnou službu mimo režim výběrového řízení," dodává Schmidt.

"Smlouva mezi ministerstvem a ČD je na deset let, ale obsahuje klauzuli o otevírání tratí konkurenci. Každý rok může být otevřeno deset procent tratí," doplňuje Hanzelka z ministerstva dopravy. Právě klauzule o tom, že se trati mohou otevírat a také desetiletá platnost smlouvy vadí firmě Regiojet nejvíce. V praxi to znamená, že monopol na osobní dopravu budou mít i dalších deset let České dráhy. "České dráhy mají ve smlouvě záruku, že i po deseti letech jim zůstane 25 procent tratí," dodává Hanzelka.

Foto: Petra Mášová

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ