Janota dnes bude jednat s odbory a vedením ČSA
07.09.2009 10:59 Aktualizováno 07.09. 13:30
Dnešního jednání osmi odborových organizací Českých aerolinií s vedením firmy o snížení mezd se mimořádně zúčastní i ministr financí Eduard Janota. Všechny tři strany by měly zasednout ke stolu v centrále ČSA v 15.00, jednání by nemělo být delší než dvě hodiny. ČTK to sdělil nejmenovaný zdroj z ČSA.
Sama komunikace vedení aerolinek s odbory však zatím vázne a probíhá převážně přes média. "My jsme rádi, že pan Janota přijede. O konání schůzky jsem se ale dozvěděl teprve včera prostřednictvím televize," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar.
Pokud by dnes odbory přistoupily na návrh prezidenta ČSA Radomíra Lašáka, vedení odstoupí. Podmínkou však je plošné snížení mezd, pilotům o 30 procent, u ostatních zaměstnanců o 15 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Piloti odmítli smlouvu. Lašák v ČSA zůstane
Lašák návrhem reagoval na dlouhodobou kritiku, kterou na jeho hlavu snášejí odbory, především piloti. Dnešní jednání zřejmě nebude jednoduché, neboť právě piloti se už minulý týden vyjádřili, že aktuální návrh je pro ně nepřijatelný. Piloti nejhlasitěji požadovali setkání s ministrem financí Janotou, který zastupuje stát jako majitele firmy. Janota Lašákův plán podporuje.
Janota do této chvíle trval na tom, že do sporu nehodlá zasahovat. Zároveň se však postavil na stranu současného vedení společnosti, když prohlásil, že piloti používají nepravdivé argumenty, aby nemuseli přistoupit na restrukturalizační plán.
ČTĚTE TAKÉ: Janota: Piloti ČSA si vymýšlejí, aby nemuseli jednat
Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy (ODS) je ztráta aerolinek, která koncem roku zřejmě překročí dvě miliardy, zapříčiněna stejným dílem vysokými mzdovými náklady a cenovou válkou mezi leteckými přepravci.
Firma je nyní v procesu privatizace, kde zbyl jediný zájemce, konsorcium Unimex a Travel Service. To by mělo podat cenovou nabídku do konce září, následně vláda rozhodne, zda firmu za nabídnutou sumu prodá.
ČTĚTE TAKÉ: Snížení mezd je rozumná varianta, říká náměstek Fuksa
Pokud se prodej ČSA nezdaří, plánuje současné vedení propuštění až 860 zaměstnanců ze 4600, zúžení flotily letadel o šest strojů, omezení letového řádu a prodej dalšího majetku, například bezcelních obchodů. Možnost, že by stát ztrátové společnosti v případě neprodání finančně pomohl, Fuksa jednoznačně vyloučil. Snížení mezd má podle něj, na rozdíl například od propouštění, přinést okamžitý efekt.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.