Škrty, které navrhne ministr financí Eduard Janota na středečním jednání vlády, by státnímu rozpočtu ušetřily 67,7 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu rozeslaného šéfům parlamentních stran, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.
Navrhovaná opatření mají platit pouze pro rok 2010, poté bude záležet na politické vládě vzešlé z voleb, jak s nimi naloží. Pokud tyto návrhy současná Fischerova úřednická vláda neschválí, situace může dospět k rozpočtovému provizoriu, kdy se bude postupovat podle rozpočtu schváleného na rok 2009. Schodek státního rozpočtu by se tak i příští rok pohyboval na úrovni 7,4 procenta HDP, tedy zhruba 230 miliard.
Dražší pivo a cigarety
Státní rozpočet by mělo na straně příjmů naplnit několik nepopulárních opatření. Zvýšit by se měla základní sazba daně z přidané hodnoty o dvě procenta (na 11 procent), horní sazba pak o jedno procento (na 20 procent). To by do státního rozpočtu přineslo téměř 15 miliard korun a místní rozpočty (obce a města) by si polepšily o šest a půl miliardy.
Zdražit by měly také cigarety, alkohol a benzin. Například půllitr piva by mohl stát o padesátník víc. Zvýšení spotřební daně by přineslo přes 11 miliard. Právě z těchto peněz by dostal avizovaných 700 milionů korun navíc Státní fond dopravní infrastruktury.
Počítá se i se zdvojnásobením daně z nemovitostí, kterou ovšem inkasují pouze obce a města (4,4 miliardy korun). Také daň z převodu nemovitostí by se měla vrátit zpět na pět procent jako v roce 2007.
„Dále plánujeme zvýšit stropy, to znamená úroveň, od níž se už neplatí sociální a zdravotní pojištění. Ze čtyřnásobku průměrné mzdy se má zvýšit na šestinásobek,“ vypočítává Janota další opatření.
Státní rozpočet by si v oblasti příjmů polepšil o více než 33 miliard korun.
Zmrazené výdaje
Šetřit by se mělo na důchodech, platbách státu do veřejného zdravotního pojištění a v sociální oblasti.
Nezvýšení důchodů od ledna příštího roku by ve státní kase udrželo 9,8 miliardy korun. „Chystáme i zmrazení plateb státu do systému zdravotního pojištění za takzvané státní pojištěnce, a to na úrovni letošního roku, řekl ministr Janota pro TÝDEN. Toto opatření by snížilo výdaje o dalších skoro osm miliard.
Sahalo by se pravděpodobně i na sociální dávky, což by mělo přinést nejvyšší úsporu přes 16 miliard korun.
Mandatorní výdaje státu obecně jsou v současnosti velmi vysoké a podstatně omezují možnosti státu o státních financích rozhodovat. „Když vezmu to nejširší pojetí mandatorních výdajů včetně toho, že stát musí vyplácet mzdy pracovníkům veřejné správy, pak dosahují téměř osmdesáti procent rozpočtu, uvedl pro TÝDEN ministr Janota. „Je to naprosto nepřijatelná výše, která komplikuje fungování a možnosti vlády výrazněji ovlivňovat ekonomický rozvoj,“ dodává.
Strany šetřit nechtějí
ODS před volbami odmítá zvyšovat daně, ČSSD nechce snižovat výdaje. Podpora návrhu, který bude vláda projednávat ve středu, je tak nejistá.
Foto: Robert Zlatohlávek