Úmrtí
Kauza MUS: policie vrátila část majetku uhlobarona
03.07.2014 06:05
Policie vrátila část majetku obstaveného v kauze údajného tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné společnosti. Malou část zablokovaného majetku miliardáře Luboše Měkoty dostala zpět jeho sestra, která je jeho jedinou dědičkou. Měkota zemřel loni v březnu a policie musela prokazovat, že obstavené obchodní podíly, finance a nemovitosti pocházejí přímo z trestné činnosti. Napsala to Mladá fronta Dnes.
Policie na konci roku 2012 šesti bývalým manažerům a vlastníkům obstavila majetek v Česku kvůli obavě, že by jej mohli přepsat na příbuzné nebo převést do zahraničí. Celkem zmrazila majetek za 1,25 miliardy korun, na Měkotu z toho připadalo zhruba 800 milionů, píše deník. Po podnikatelově smrti musela policie prokazovat původ zablokovaného majetku v trestné činnosti. "U malé části se to nepodařilo," řekl Mladé frontě Dnes dozorující olomoucký státní zástupce Petr Šereda.
Žalobci podle deníku vyhověli dvěma ze sedmi požadavků, které Měkotova sestra vznesla. Dostala tak zpět některé obstavené obchodní podíly, část financí a všechny nemovitosti, píše list.
Případ Mostecké uhelné společnosti chtějí vyšetřovatelé uzavřít do konce letoška. Bývalí manažeři a vlastníci dolů Měkota, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus byli ze zneužití informace a postavení v obchodním styku obviněni v červnu 2012. Policie je podezřívá, že z Mostecké uhelné společnosti vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií Mostecké uhelné společnosti. V říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. Někdejší šéfové Mostecké uhelné společnosti od počátku trestní stíhání odmítají.
Případ se ale v Česku nedostane před soud, pokud by švýcarský odvolací soud potvrdil loňský verdikt nad bývalým vedením Mostecké uhelné společnosti. Federální trestní soud v Bellinzoně v říjnu Diviše, Koláčka, Čmejlu, Krause a Klimeckého nepravomocně potrestal nepodmíněnými tresty od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Byli v kauze Mostecké uhelné společnosti uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. Řízení proti Měkotovi bylo po jeho smrti ve Švýcarsku zastaveno.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.