Kauza solárních elektráren: soud si vyčlenil sedm jednacích dní

Ekonomika
7. 1. 2018 19:33
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Olomoucký vrchní soud si vyčlenil sedm jednacích dní na rozsáhlý případ údajně neoprávněných licencí solárním elektrárnám na Chomutovsku. Odvolací soud kauzu s devíti obžalovanými včetně bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové začne projednávat téměř dva roky po rozsudku brněnského krajského soudu. V případu se odvolalo osm z devíti obžalovaných a také státní zástupce, který podal odvolání v neprospěch šestice obžalovaných. Přítomni by měli být u soudu všichni, dosud se nikdo neomluvil.

Brněnský soud Vitáskovou potrestal 8,5 lety vězení. Vitásková vinu od počátku odmítá, věc považuje za vykonstruovanou. Odvolává se mimo jiné na to, že případ se stal osm měsíců před jejím nástupem do úřadu. Dalším sedmi obžalovaným, včetně majitelů zmíněných elektráren, udělil soud tresty v rozmezí 5,5 až 8,5 roku vězení, a také vysoké pokuty. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vyloučil k samostatnému projednání, jeho stíhání nakonec letos v listopadu vrchní soud zastavil, neboť muž zemřel. U bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové krajský soud upustil od potrestání.

"Veřejné zasedání (olomouckého vrchního soudu) na více dnů je nařízeno z důvodu výše uvedeného velkého rozsahu spisu, délky přezkoumávaného rozsudku a zejména kvůli množství a rozsáhlosti odvolacích námitek," řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Případem se bude soud zabývat příští týden od pondělka do čtvrtka, další tři jednací dny má naplánované na další týden. "Zejména pak na přednesu odvolání jednotlivých obhájců bude záležet, kdy přesně bude veřejné zasedání u Vrchního soudu v Olomouci skončeno. Nelze tedy předjímat, zda bude skončeno veřejné zasedání již v prvním jednacím týdnu, byť i taková možnost není zcela vyloučena," podotkl mluvčí soudu.

Kauza se týká údajného nezákonného vydání licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Podle obžaloby elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun obdržely licence neoprávněně, a to na základě falešných revizních zpráv. S tím získali jejich majitelé, synové miliardáře a průmyslníka Zdeňka Zemka, také právo na velmi výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě. Vitásková podle obžaloby později zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o tato povolení přijít. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru energie z těchto elektráren vzniknout dvoumiliardová škoda.

Brněnský krajský soud vynesl rozsudek v únoru 2016, do Olomouce se případ dostal poté až v srpnu. Až do konce loňského září podle mluvčího soudu obžalovaní postupně doplňovali svá odvolání. Spis podle Cika obsahuje nyní 36 svazků, dohromady jde o 11.000 listů spisového materiálu. "Svým rozsahem jde u Vrchního soudu v Olomouci zcela jistě o větší kauzu. Obdobně rozsáhlých kauz řeší Vrchní soud v Olomouci ročně jednotky případů, nejde tedy až o tak výjimečný případ," dodal mluvčí soudu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Karel Šanda

Další čtení

Díky fixaci cen energií zákazníci ušetří. Zájem o ni roste

Ekonomika
29. 4. 2025

Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu

Ekonomika
28. 4. 2025

Odbory v automobilce Hyundai v Nošovicích vyhlásily stávkovou pohotovost

Ekonomika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ