Klaus: Krize je důsledkem politických manipulací
05.06.2009 13:24
Současná krize není selháním volného trhu, ale důsledek chování politiků, kteří jím dlouhodobě manipulují. Nyní hrozí nebezpečí přestřelení zásahů, které by mělo neblahé důsledky pro budoucnost celého světa. Nejen to uvedl prezident Václav Klaus na dnešní konferenci ve Varšavě.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Krize je jako chřipka, trvá sedm dní anebo týden
Na vystoupení věnovanému dvaceti letům ekonomické transformace v zemích střední a východní Evropy varoval Klaus především před tendencemi regulovat trh, těm je naopak třeba zabránit. Prezident řekl ČTK, že je nutné oddělit krizi, která se projevuje v krátkém a středním období a "samozřejmě dopadá na miliony lidí na celém světě", od dlouhodobé krize.
Klaus: Politici podkopávají volný trh
"Hrozí nebezpečí, že dojde k přestřelení, k strašlivému přehnání zásahů státu do ekonomiky," zdůraznil Klaus. "Ono to tu krizi moc nevyřeší, ale hlavně to pokazí budoucnost celého světa a nás na předním místě," dodal prezident.
Hospodářská krize je podle Klause výsledkem dlouholeté manipulace politiků trhem. "Není to porážka volného trhu, ale politiků, kteří podkopávali jeho základy," řekl prezident, jenž v 90. letech stál u ekonomické transformace v tehdejším Československu a později v České republice.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus k volbám půjde, i když jsou bezvýznamné
Účastníci konference se shodli, že ekonomická transformace v postkomunistických zemích byla úspěšná. Klaus, který v 90. letech zastával funkci ministra financí a později předsedy vlády, zhodnotil první demokratickou dekádu kladně, když v duchu svých ekonomických postojů vyzdvihl svobodu člověka a okrajový vliv státu. Druhé desetiletí už podle něj probíhalo ve znamení manipulace a posílení státní role v hospodářství. "Naprosto zásadním úkolem je před takovýmto chováním varovat," zopakoval Klaus.
Bez eura je nám lépe
Prezident zároveň oprášil svůj nevlídný postoj ke společné evropské měně. "Statistika Evropské komise ukázala, že ekonomika zemí eurozóny dopadá viditelně hůře než ekonomika celé Evropské unie neboli země, které nejsou v eurozóně, které nemají euro, prožívají tuto krizi lépe," zdůraznil Klaus.
ČTĚTE TAKÉ: Goldman Sachs: Česká koruna bude premiantem regionu
Polsko si v těchto dnech připomíná dvacet let od konání prvních polosvobodných voleb, v nichž jasně zvítězilo protikomunistické hnutí Solidarita. Polské volby byly podle politiků a historiků inspirací pro převraty v okolních zemích.
Podle Klause nebyl přechod od centrálního plánování k tržní ekonomice pro naše země samozřejmostí a ani dnes není jednou provždy garantovaným stavem, proto je potřeba tyto události připomínat.
Foto: Kacper Pempel
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.