Prezident Václav Klaus opravdu euro nemusí. Dnes shodil zákon o České národní bance, který měl upravit fungování centrální banky po vstupu země do eurozóny. Současní poslanci už přitom nemohou prezidentovo veto zvrátit. Klausovo rozhodnutí tak ukončilo legislativní proces.
Termín přijetí eura zatím ani nebyl stanoven. Navíc Česká republika ani nesplňuje podmínky pro přijetí evropské měny.
"Vzhledem k tomu, že dosud ani zdaleka není vyřešena ryze politická otázka, kterou je samo případné přijetí eura, popřípadě termín jeho přijetí, je legisvakanční lhůta bezprecedentně vázána na zcela nejistou skutečnost, která nemusí nastat, popřípadě může nastat za dnes ještě neznámých okolností, které by mohly změnit pohled na to, jak má tento zákon vypadat," uvedl prezident. Zároveň poznamenal, že v případě nabytí platnosti této úpravy by vedle sebe existovaly dva platné zákony o ČNB.
V období značné dynamiky vývoje evropské legislativy v oblasti bankovnictví a finančních trhů by podle Klause zcela jistě bylo nutné novelizovat oba zákony. "Nový zákon o ČNB
přitom může být kdykoli v budoucnu přijat s rozumným předstihem před případným přijetím eura," míní prezident.
ČTĚTE TAKÉ: Írán sráží euro, zbavuje se 45 miliard
"Na činnost ČNB nebude mít veto žádný vliv. Až do nabytí účinnosti ke dni přijetí eura v České republice by tento nový zákon činnost ČNB neovlivňoval," uvedl Tomáš Zimmermann z tiskového odboru ČNB.
Centrální banka neměla podle vetovaného zákona vytvářet měnovou politiku České republiky. Tu měla provádět Evropská centrální banka (ECB) a centrální banka se na ní měla podílet.
Hlavním cílem ČNB mělo být podílet se v rámci Evropského systému centrálních bank a v souladu s jeho měnovou politikou na cenové stabilitě. Z vetovaného zákona naopak zmizelo ustanovení, že pokud tím není dotčen hlavní cíl, ČNB podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu.
Potíž zákona podle prezidenta spočívá také v ukotvení hlavního cíle centrální banky do Ústavy. Domnívá se, že je právně sporné, zda vůbec může být taková změna přijata prostým zákonem beze změny Ústavy ČR v této věci. Pokud by měl být hlavní cíl i nadále zakotven v Ústavě ČR, pak by patrně musel být modifikován s ohledem na hlavní cíl Evropského systému centrálních bank, dodal Klaus.
Foto: ČTK