<span>Klaus vetoval</span> protikrizový balíček včetně šrotovného

Ekonomika
9. 7. 2009 10:37
Václav Klaus šrotovné nechce. Zákon, který ho zaváděl, raději vetoval.
Václav Klaus šrotovné nechce. Zákon, který ho zaváděl, raději vetoval.

Klaus vetoval šrotovné.Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Zákon obsahuje protikrizová opatření, která kromě jiného počítají se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Jeho přijetí bylo výsledkem kompromisní dohody ČSSD s ODS.

"Jedná se o zákon, který je diskriminační, nesystémový, s mnohými legislativními chybami a v konečném důsledku s velmi nejistým pozitivním účinkem," uvedl Klaus na svých internetových stránkách.

Šrotovné je výplod lobbismu

Za nejproblematičtější pasáž zákona Klaus označil zavedení státního příspěvku na nákup nového automobilu, takzvané šrotovné. "Toto opatření je vysoce diskriminační. Upřednostňuje průmysl na úkor jiných sektorů hospodářství a v rámci něj dává přednost krátkodobým zájmům několika silných podniků automobilového průmyslu na úkor jiných odvětví a firem, které nemají tak silné lobbistické zázemí," stojí v prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ: Senát schválil protikrizový balíček včetně šrotovného

Václav Klaus šrotovné nechce. Zákon, který ho zaváděl, raději vetoval.Šrotovné podle Klause deformuje automobilový trh a tato podpora navíc představuje jen krátkodobé přesunutí poptávky v čase. "Její efekt je vysoce diskutabilní. Nelze například zaručit, že občané nevyužijí daný příspěvek na nákup vozidel vyráběných mimo ČR. Český daňový poplatník by tím dotoval automobilový sektor v cizí zemi," shoduje se Klaus s většinou ekonomů.

"Zákon zavádí neblahý precedens, a to může vyvolat tlak ostatních odvětví na obdobný způsob podpory," podotkl Klaus.

Ministerstvo financí prezidentovo veto nijak nezaskočilo. "Tento krok respektujeme. Šrotovné není nijak zahrnuto v rozpočtu, takže v tom nevidíme žádný problém," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Ve šrotovném si ostatně prezident velmi dobře rozumí s exministrem financí MIroslavem Kalouskem. "Šrotovné pokládáme za naprosto asociální a diskriminační opatření. Stát v době krize říká rodinám s malými dětmi, že nejlepší je vybrakovat všechny úspory a koupit si auto," řekl Kalousek.

Zákon je špatný

Za příklad legislativního omylu pak Klaus označil novelu zákona o dani z příjmů. Ta je podle prezidenta shodná s úpravou týkající se mimořádných odpisů hmotného majetku, která je v novele přímo obsažená. "Tuto novelu jsem podepsal již minulý týden. Duplicitní ustanovení tohoto typu zaplevelují náš, už tak velmi nepřehledný, právní řád. Byl si toho vědom i Senát a je s podivem, že tuto chybu neodstranil," uvedl Klaus.

ČTĚTE TAKÉ: Analytici: Odpisy v krizi pomůžou, šrotovné moc ne

"Zákon navíc neobsahuje žádnou seriózní ekonomickou analýzu navrhovaných opatření, ač je evidentní, že bude přinášet negativní dopady na veřejné rozpočty," míní Klaus, podle něhož nemají navrhovaná opatření silnou politickou podporu. "Pro zákon hlasovalo jen 82 poslanců, v Senátu se pro zákon vyslovilo jen 31 senátorů. Se zákonem vyslovila rovněž nesouhlas předchozí vláda. Proto vracím zákon k novému projednání," dodal.

Klaus v minulosti podepsal jen ty protikrizové návrhy, které sněmovně předložila bývalá vláda, v jejímž čele stál předseda ODS Mirek Topolánek.

Foto: ČTK, Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ