Poslanci se uchýlili k opatrnosti: předčasné volby se nekonají. Bude mít vláda mandát dokončit rozpočet na rok 2010 a nastartovat reformu veřejných financí?
"Chceme jistotu, ne rozpočtové provizorium," hlásá ČSSD, která odmítla podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny. "Balíček pana Janoty je pro nás nepřijatelný," dodává ale jedním dechem předseda strany Jiří Paroubek.
ČTĚTE TAKÉ: Velký obrat: ČSSD nepodpoří rozpuštění sněmovny
Podle Vladimíra Pikory z Next Finance vážně hrozí, že současná nejistota vyústí v rozpočtové provizorium. "Strašení rozpočtem ale není adekvátní, je to už katastrofa tak jako tak," řekl Pikora pro on-line deník TÝDEN.CZ. "Jsme na nejlepší cestě k Maďarsku (země na pokraji státního bankrotu se neobešla bez pomoci od Mezinárodního měnového fondu, pozn. red.)," dodává.
Trh si politiky nevšímá
Politické zmatky zatím nechaly korunu i český akciový trh takřka beze změny. „Politický vývoj má v Česku obecně málokdy větší dopad na trh," myslí si Michal Brožka z Reiffeisenbank. Ani tentokrát se podle něj nepočítá s "žádným dramatem".
"Rozpočtové provizorium by mělo negativní dopad na vývoj koruny i trh s dluhopisy a českou ekonomiku jako takovou. Z dané situace však nutně nevyplývá," řekl Brožka pro TÝDEN.CZ. Zároveň dodal, že současná technokratická vláda je závislá na budoucí spolupráci největších stran.
ČTĚTE TAKÉ: Státní finance: každý Čech dluží přes 100 tisíc korun
Hrátky s rozpočtem: povodně, krize a nedůslednost
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka může být odklad voleb pro vyřešení otázky státních financí naopak užitečný. "Projednání rozpočtu by konečně mohlo proběhnout relativně v klidu. Riziko, že Česko vstoupí do nového roku s rozpočtovým provizoriem, se tak snižuje," uvedl pro TÝDEN.CZ Marek. Proto lze podle něj očekávat, že koruna bude posilovat.
Jak česká ekonomika obstojí v očích zahraničních investorů, závisí na schopnosti politiků se dohodnout. Pokud hbitě neschválí úsporná opatření, vystaví státní finance velkému riziku ztráty zahraniční důvěry. Pikora je skeptický: "Poslední premiér, který přistoupil na razantní škrty, byl Václav Klaus. Od té doby je to jen hra na škrty."
Návrh rozpočtu? Do konce září
Jednání o státním rozpočtu už má přesto svůj časový harmonogram. Musí ho však schválit rozpočtový výbor a poté celá sněmovna.
Návrh časového harmonogramu vychází z toho, že vláda předloží návrh rozpočtu sněmovně do 30. září. Nejprve se jím bude zabývat rozpočtový výbor, první čtení na plénu sněmovny by se mohlo odehrát ve středu 21. října. Závěrečné hlasování o rozpočtu by se mohlo uskutečnit od středy 9. prosince.
Předseda rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) si myslí, že je možné, aby sněmovna rozpočet schválila do konce roku. Podmínkou podle něj ale je, aby vláda jednala o podobě rozpočtu s politickými stranami ještě dřív, než ho předloží.
Foto: ČTK, archiv Týdne