Letiště Praha získá do konce roku pozemky pro dráhu
14.08.2008 14:06 Aktualizováno 14.08. 14:57
Pražské letiště bude mít všechny potřebné pozemky pro výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy do konce letošního roku. Uvedl to ředitel letiště pro letecký obchod Jiří Pos. Na konečném termínu se prý letiště dohodlo se skupinou Penta, které většina dotčených pozemků patří.
"Do konce roku to bude vypořádané," řekl Pos. Pentě patří zhruba 75 hektarů pod plánovanou dráhou; o jejich prodeji se spekuluje již delší dobu. V polovině května přinesla média zprávu, že se stát s Pentou již dohodl na ceně čtyř miliard korun. To však vzápětí popřel ministr dopravy Aleš Řebíček.
Bližší informace k jednání dnes zástupci letiště nechtěli sdělit. Nová dráha za téměř devět miliard korun je klíčová pro další rozvoj letiště a pozemky zvýší hodnotu podniku. Současná hlavní dráha se již blíží hranici své maximální kapacity, která činí 48 vzletů a přistání za hodinu.Té dosáhne v roce 2010.
"Případy, kdy nelze umožnit letecké společnosti přiletět v optimálním čase, jsou stále častější," řekl jeden z ředitelů letiště Petr Hloušek. Podle něj tak hrozí, že letecké společnosti zaměří svůj zájem na jiná mezinárodní letiště.
Letecký provoz v České republice přes každoroční nárůst stále nedosahuje úrovně západoevropských zemí. Datum otevření nové dráhy se kvůli komplikacím spozemky stále odsouvá, nyní se hovoří o konci roku 2013 či začátku roku 2014.
Pražské letiště je považováno za jednu z největších investičních příležitostí v oboru. Podle představ ministerstva financí by měl stát za letiště dostat více než 100 miliard korun. Nový majitel letiště by měl být znám ve druhé polovině příštího roku. Zájem předběžně vyjádřilo téměř sedmdesát firem.Mezi nimi jsou například Flughafen Wien, německé společnosti Hochtief Airports a Fraport, francouzská Aéroports de Paris, australská skupina Macquarie Airport, španělská společnost Abertis Airports nebo české a slovenské investiční skupiny Penta, J&T a PPF Investments.
Kromě pražského letiště hodlá vláda privatizovat rovněž České aerolinie. Jejich prodej přitom proběhne v režii poradenského konsorcia Deloitte a CMS Cameron McKenna. Uvedl to server Euroonline s odvoláním na náměstka ministra financí Ivana Fuksu. Oficiální oznámení udělá úřad až po uplynutí odvolacích lhůt.
Stát chce z privatizace získat kolem pěti miliard korun. Zda tuto částku za problémové aerolinky někdo zaplatí, je však otázkou.
Do tendru, které ministerstvo vypsalo koncem května, se přihlásili pouze dva zájemci: Deloitte/CMS Cameron McKenna a McKinsey/AK Toman, Devátý & Partneři. Podle serveru konsorcium vedené poradenskou firmou Deloitte vyhrálo, přestože požaduje vyšší odměnu a to 1,9 procenta z čisté prodejní částky za ČSA, než jeho konkurent s 1,3 procenta. Privatizace ČSA je tak stejně jako prodej Letiště Praha ve skluzu. U Letiště Praha vláda ještě nevybrala ani hlavního poradce.
Foto: archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.