Za elektřinu a plyn leckdy odběratelé dávají více, než by museli. Úspory by se přitom daly počítat v tisícikorunách. "Ačkoli celkem běžně měníme svou banku či mobilního operátora kvůli úspoře několika set korun, změnu dodavatele energií zatím příliš neřešíme," říká Robert Chmelař, marketingový ředitel alternativního dodavatele energií Bohemia Energy.
V České republice je stále velký počet domácností i firem, které dosud nezměnily svého dodavatele energií - konkrétně je to více než 65 procent odběrných míst. Ročně tak Češi celkem přicházejí až o 6,5 miliardy korun. Jak jste došli k tomuto číslu?
Od liberalizace trhu v roce 2005 změnila dodavatele třetina odběrných míst, což není málo. U plynu změnilo dodavatele dokonce 40 %, u elektřiny 30 %. Na druhou stranu právě ty dvě třetiny, co změnu neudělaly, platí v průměru o přibližně tisíc korun víc ročně za elektřinu a téměř o dva tisíce za plyn v porovnání s naší nabídkou. Částka 6,5 miliardy korun ročně je jednoduchým přepočtem průměrné úspory na počet odběrných míst bez změny dodavatele. Připomínám, že se bavíme o průměrných úsporách, u konkrétního odběrného místa může být rozptyl potenciální úspory v řádu tisíců. Záleží samozřejmě na spotřebě, ale třeba i na umístění odběrného místa, protože ceny se v jednotlivých regionech liší.
Jaké úspory může spotřebitel dosáhnout změnou dodavatele? Za jakých podmínek se změna vyplatí, resp. jaké procento roční úspory by mělo spotřebitele motivovat ke změně dodavatele?
Jak jsem říkal, výše úspor záleží na více faktorech. Největší vliv má ale spotřeba, tedy jak elektřinu a plyn používáme a v jaké lokalitě jsme. Například v malém pražském bytě, kde občas něco uvaří na plynovém sporáku, vodu ohřívají také plynem, elektřinu používají na běžný provoz a v zimě se ohřejí u ústředního topení, ušetří něco přes dva tisíce korun. Když půjde o velký byt třeba v jižních Čechách, kde rodina topí a ohřívá vodu plynem a elektřinu používá na běžný provoz a vaření, mohou ušetřit skoro 4 tisíce. A takový dům na severní Moravě, kde se vaří, topí a ohřívá voda plynem a elektřina používá na běžný provoz, se roční úspora vyšplhá přes 6 tisíc korun.
Ptáte-li se, jaké procento se vyplatí, tak opět odpovím, že to záleží na spotřebě. Při velké spotřebě se vyplatí změnit i kvůli menšímu procentu, protože absolutní částka bude v rodinném rozpočtu znát. Obecně bych ale řekl, že pokud někdo ještě nikdy nezměnil dodavatele, nebo si u svého stávajícího alespoň nevyjednal lepší podmínky, tak je téměř jisté, že změna se mu vyplatí.
Vaší kampaní "Peníze, co nikdo nechce" oslovujete cílovou skupinu, která byla doposud ke změně rezistentní. Jakou skupinu chcete oslovit a pro jste zvolili tento typ kampaně?
Zjednodušeně řečeno lidi jako jste Vy nebo já. My energie neřešíme, světlo svítí, sporák hoří, platby odchází automaticky z účtu a se svým dodavatelem se potkáme jen jednou ročně, když přijde vyúčtování. Tam nás zajímá, zda máme přeplatek nebo nedoplatek a vůbec netušíme, kolik vlastně za elektřinu nebo plyn platíme. Většina z nás už i ví, že se dá změnit dodavatel, ale nevěnujeme tomu pozornost a myslíme si, že čas, který bychom tomu museli věnovat, za to nestojí. Je paradoxní, že ačkoli dnes celkem běžně měníme svou banku či mobilního operátora kvůli úspoře několika set korun, změnu dodavatele energií zatím příliš neřešíme.
Přitom jde o velmi jednoduchý proces, kterého se není třeba bát a lze tím ušetřit výrazně víc, řádově až tisíce korun. Když budete chtít přejít k Bohemia Energy, nemusíte řešit složitosti jako přenastavovat platby nebo měnit sim kartu. Prostě podepíšete smlouvu a plnou moc k jednání s Vaším stávajícím dodavatelem a o vše ostatní už se postaráme za Vás. S elektroměrem ani plynoměrem se nic neděje, nedojde k žádnému výpadku, světlo Vám svítí a plyn hoří dál úplně stejně, jen levněji.
Kampaň má rovněž přesah i do oblasti společenské zodpovědnosti. Chcete fialovými kontejnery vyjádřit, že odebírání drahé energie znamená plýtvání?
Nejde ani tak o plýtvání, chceme spíš upozornit na to, že za stejnou službu platíte zbytečně víc, než musíte. Peníze tedy tak v podstatě vyhazujete. Opravdu jsou lidé, kterým úspora připadá zanedbatelná, a ty extra peníze opravdu nechtějí. A právě těm chceme ukázat, že se s nimi dá dělat něco lepšího, než je odevzdat energetické firmě. Každý má přeci ve svém okolí někoho, pro koho to zanedbatelná částka není.
Vzhledem ke klesajícím cenám energií (hlavně plynu) se dosud vyplatila smlouva na dobu neurčitou. Jak to bude dál? Budou ceny energií růst a bude proto lepší si výši plateb zafixovat na dva roky či více?
V tuto chvíli je stále ještě brzy hodnotit ceny na příští rok. Může je totiž ovlivnit řada faktorů jako je kurz koruny nebo konkurenční boj. Pravda je, že na velkoobchodních trzích nyní výrazně vzrostly ceny elektřiny a je pravděpodobné, že dodavatelé to budou chtít postupně do svých cen promítnout. Naopak ceny plynu jsou na velkoobchodních trzích stabilní, takže u plynu tlak na zvyšování cen zatím není.
Jestli smlouvu na dobu neurčitou nebo si cenu fixovat je pro běžné zákazníky podle mne spíš psychologická otázka. Málokdo bude sledovat trendy v cenách a podle toho případně měnit dodavatele při poklesu cen. Preference smlouvy na dobu neurčitou spíš souvisí s lidskou potřebou nechávat si otevřená vrátka všech možností "co kdyby". Experimenty z oblasti behaviorální ekonomie nám jasně ukazují, že si neradi nějakou možnost uzavřeme, i když ji v reálu nikdy nevyužijeme a ve výsledku nás to stojí více. To je dle mého názoru i případ většiny smluv na dobu neurčitou. I když smlouvu stejně dodržíme, řekněme ty dva roky, tak raději platíme víc, ale s možnost kdykoliv odejít, než racionálně vzít lepší podmínky a zavřít si zadní vrátka.
Nicméně pro ty, co opravdu chtějí sledovat aktuální ceny a podle nich nakupovat, bych spíš doporučil náš unikátní produkt Energie A++, kde nabízíme domácnostem elektřinu a plyn za velkoobchodní ceny. Cena se stanovuje každý den a je shodná s aktuální cenou na velkoobchodním trhu pro následující den dodávky. Určuje ji tedy trh a každý zákazník si tak může kdykoli sám ověřit, za jakou cenu odebírá. Informace jsou totiž veřejně dostupné, podobně jako jsou např. dostupné informace o cenách veřejně obchodovaných akcií. Kromě transparentnosti a vždy aktuálně nejvýhodnější možné ceny elektřiny a plynu na trhu má Energie A++ i velkou flexibilitu v podobě smlouvy na dobu neurčitou a možnosti kdykoliv přejít na jakýkoliv jiný produkt.
Na jaké věci bychom si měli dát pozor při podepisování smlouvy s dodavatelem?
Ještě než se pustíte do změny, podívejte se, jaký typ smlouvy máte uzavřený se stávajícím obchodníkem. V případě, že máte smlouvu na dobu neurčitou, lze ji vypovědět kdykoli a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty můžete dodavatele změnit. Pokud však je na dobu určitou, nejprve si ověřte u stávajícího dodavatele podmínky jejího ukončení. Předejte tak případným sankcím, které by vyplynuly z jejich porušení. Když si zvolíte renomovaného dodavatele, tak samotná změna dodavatele pak není nijak složitý proces a například v Bohemia Energy vše zařídíme za vás a dáme si pozor, abychom vás nevystavili riziku sankcí od původního dodavatele.
Nejčastějším důvodem, proč lidé mění dodavatele, je samozřejmě cena. Ta se ale u energií skládá z několika složek, z nichž dodavatel má možnost ovlivnit jen část. Často se tak setkáváme s nabídkou různých speciálních bonusů a doplňkových programů. Ty samy o sobě nejsou špatné, ale jedná se většinou o jednorázové nabídky, přičemž smlouva je na delší období. Proto bych doporučoval věnovat víc pozornosti vlastní ceně a nepodléhat kouzlu uvítacího bonusu. Dodavatele zpravidla nechceme měnit každý rok a tak je lepší dát přednost dlouhodobé úspoře.
Pak ještě jedno obligátní, nicméně stále platné doporučení. Vyplatí se nedívat jenom na cenu, ale vzít v potaz i to, zda se jedná o spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem.
Bohemia Energy působí na českém trhu od roku 2005 (v roce 2006 začala nabízet elektřinu do domácností a v roce 2008 také plyn). Jak se za těch deset let změnily preference spotřebitelů? Zajímají se Češi více o možnosti úspor než dříve nebo neudělali ve flexibilitě moc velký pokrok?
Jednoznačně je dnes zákazník v oblasti energií více informovaný a má mnohem vyšší nároky na servis. Myslím, že to je právě díky alternativním dodavatelům a zejména Bohemia Energy, která vstoupila na otevřený trh jako první. Před liberalizací zákazník neměl možnost volby a byl v podstatě v područí dodavatele. Vzpomeňme, jak to bylo, a možná stále ještě je, u tradičních dodavatelů - na jedné straně vysoké ceny energií, na straně druhé mizerný servis a nezájem o zákazníka. To nám dalo prostor se odlišit nejen cenou, ale právě i zákaznickým servisem. Dnes už jsou díky tomu, a i díky zkušenosti zákazníků z jiných odvětví, jejich očekávání výrazně vyšší. Vědí, že se mohou ozvat, když se jim něco nelíbí, případně odejít k jinému dodavateli.
Co se zájmu o úspory týče, tak i tam je vidět posun. Ať už jde o malé změny, jako jsou LED žárovky, nebo větší změny spojené s výměnou spotřebičů až po zateplení. Lidé se více zajímají i o energetickou soběstačnost. Zaznamenáváme například vzrůstající poptávku po fotovoltaických řešeních i pro domácnosti. Zde se významně odlišujeme od konkurence v tom, že nejen nabízíme technické řešení a garanci získání dotace, ale jako jediní vykupujeme přebytky elektřiny za velkoobchodní ceny a zákazníka zbavujeme veškeré administrativní zátěže. Platbu za spotřebovanou elektřinu i platbu za výkup přebytků najde jednou do roka na vyúčtovací faktuře a nemusí si složitě vyřizovat licenci.
Jako reakce na rostoucí poptávku po řešení financování takovýchto energeticky úsporných opatření jsme založili finanční divizi Bohemia Energy Finance a pomáháme našim zákazníkům financovat právě ty větší změny, které jim pak umožní uspořit na energiích.