Nezaměstnanost
Lidí bez práce je 443 109, volných míst je nejvíc od března 2008
08.04.2016 09:29 Aktualizováno 08.04. 09:53
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 6,1 procenta z únorových 6,3 procenta. Bez práce bylo 443 109 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Zaměstnavatelé nabízeli 117 335 volných míst, což je naopak nejvyšší březnová hodnota od roku 2008. Oznámil to Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v březnu činila míra nezaměstnanosti 7,2 procenta a bez práce bylo 525 315 lidí.
"Zaznamenáváme ochotu zaměstnavatelů investovat do rozvoje. Firmy rozšiřují své současné provozy nebo budují nové. Česká ekonomika je stále v dobré kondici a rozjíždějí se sezónní práce. V následujících měsících tak nezaměstnanost s velkou pravděpodobností ještě klesne," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.
"Příznivý vývoj na tuzemském trhu práce pokračuje. Na úrovni 6,1 procenta je míra nezaměstnanosti pro měsíc březen jako takový nejnižší od března roku 2009," řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Míra nezaměstnanosti klesá s tím, jak si česká ekonomika vede dobře jako celek. V jarních měsících navíc trhu práce pomáhají příznivé sezonní faktory, tedy více pracovních příležitostí ve stavebnictví, zemědělství či v oborech souvisejících s cestovním ruchem, dodal.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů. Nejnižší zůstává nadále nezaměstnanost v Praze, kde činí 4,1 procenta. Nejvyšší je naopak stále podíl nezaměstnaných v Ústeckém kraji, a to devět procent. Mezi okresy je nejnižší nezaměstnanost na Rychnovsku a Praze-východ (shodně 2,5 procenta), nejvyšší pak na Mostecku (11,4 procenta) a na Bruntálsku (10,9 procenta).
Řada regionů hlásí nárůst poptávky po sezónních pracovnících ve stavebnictví, v zemědělství, pohostinství, turistickém ruchu, ve službách či v lázeňství. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce.
Už nyní evidují některé kraje vyšší zájem zaměstnavatelů o zaměstnance na krátkodobé pracovní poměry, tedy letní brigády. Hledají například kuchaře, číšníky, servírky, uklízeče, pomocníky v zahradnictví a ve stavebnictví. Poptávka je i po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny. Objevují se též nabídky pro plavčíky nebo dozor na dětských letních táborech.
Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 3,8 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (18,6), Ústí nad Labem (14,8), Bruntál (13) a Chomutov (11). Nejlépe na tom je Praha-východ, kde na jedno volné místo připadá 1,1 uchazeče.
Zaměstnavatelé v březnu nabízeli o 2509 volných míst více než v únoru a dokonce o 41.285 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, a to 17 077. Přesto se vysoký počet nabízených pozic často nedaří z různých důvodů obsadit. "Kromě nedostatku praxe, kvalifikace, dovedností a znalostí ze strany uchazečů o zaměstnání to může být úroveň nabízené mzdy, práce na směny, například v případě rodičů malých dětí či osob se zdravotním postižením, fyzicky náročná práce, vysoké nároky ze strany zaměstnavatele či nejistota v podobě termínovaných smluv. Problémem může být i omezená mobilita," uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti ÚP ČR Jan Karmazín.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.