Hospodaření státu
Majitelé firem hledají úkryt před vyděrači i šikanou
28.09.2017 05:20 Původní zpráva
Stát znovu utahuje šrouby: vlastníci firem a dalšího majetku budou muset být od ledna zapisováni do speciálního registru. Ačkoli jde o neveřejný rejstřík, mnozí hledají způsoby, jak se ukrýt před případnými útoky. Nejen od možných vyděračů, ale třeba i insolvenční šikanou.
Skutečným majitelem je podle definice fyzická osoba, která sama nebo společně s osobami jednajícími s ní ve shodě má více než 25 procent hlasovacích práv, podílu na základním kapitálu nebo přijímá nejméně 25 procent zisku firmy.
Od ledna 2018 nabývá účinnosti novela zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, na jejímž základě budou skuteční majitelé zapisováni do neveřejného registru. Slušným majitelům přitom vadí, že v rámci zpřísňování právních norem, které mají bránit praní špinavých peněz a financování terorismu, jsou házeni do stejného pytle s gangstery či džihádisty.
"Vede je k tomu snaha bránit se před insolvenční šikanou, nekalými konkurenčními praktikami, nepřátelským převzetím, ale i různými nelegálními živly," říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti SMART Office & Companies.
"Klienti oprávněně chrání své soukromí a chránit je chtějí i nadále, proto již činí konkrétní opatření," popisuje Dobrovolný zkušenosti ze své praxe. Připomíná, že na rozdíl od "skutečných majitelů" firem třeba výherci stamilionových jackpotů identitu odkrývat nemusejí.
Každý si podle něj uvědomuje, že by byli příliš snadným cílem pro únosce, vyděrače a další zločinecké struktury. I toho se poctiví klienti hledající zákonné způsoby anonymizace majetku i v podmínkách platnosti nové zákonné úpravy bojí.
Ve společnosti SMART Office & Companies už zaznamenali narůst zájmu například o svěřenské fondy, které poměrně nedávno "proslavil" Andrej Babiš, když do jednoho takového fondu uložil svůj majetek. Očekávat lze podle Dobrovolného rovněž zvýšený zájem o zahraniční společnosti a trusty, na které nové povinnosti dopadají, pouze pokud vlastní podíly na společnostech v České republice. "Objevují se ale i kreativní řešení založená například na smluvních ujednáních zajišťujících opční právo k nákupu podílů či cenných papírů," dodává Dobrovolný.
Dodal, že od letošního roku je účinná novela zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, na jejímž základě jsou každá právnická osoba i svěřenský fond povinny vést a průběžně zaznamenávat aktuální údaje ke zjištění a ověření totožnosti svého skutečného majitele. Osoba skutečného majitele má být zjišťována také při kontrole klienta, respektive obchodního partnera, když dochází k transakci přesahující některý ze zákonných limitů. Ty přitom nejsou nijak závratně vysoké. Novela však očekávání spíše nesplnila a podle Dobrovolného je nemusí naplnit ani novinka připravená pro příští rok.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.