Evropská komise představila svůj plán, jak lidé získají levnější vysokorychlostní internet. Docílit toho chce změnou podmínek pro výkopy pro pokládání kabelů. Nová pravidla mají snížit náklady na zavádění internetu až o 30 procent. Společnosti, které internetové sítě budují, by prý totiž díky nim mohly ušetřit až 60 miliard eur, tedy 1,5 bilionu korun.
Zavádění vysokorychlostního internetu podle Evropské komise v současnosti zpomalují různorodé předpisy a administrativní postupy na úrovni členských států a regionů. "Dnešní pravidla na většině míst oslabují konkurenceschopnost Evropy," konstatovala v souvislosti s tím místopředsedkyně komise Neelie Kroesová.
Mimo jiné by nová pravidla měla zajistit, aby se s vysokorychlostním nebo širokopásmovým připojením počítalo už při stavbě nebo rekonstrukci budov. Budovatelé sítí by také měli získat větší a levnější přístup k již existujícím kabelovodům, potrubím, vstupním šachtám, sloupům nebo anténám. Povolení pro výstavbu nových sítí a jejich částí, především stožárům a anténám, by pak měli získat maximálně do půl roku.
To přitom není příliš časté, a to ani v Česku. "Procesy spojené s územním a stavebním řízením jsou v mnoha případech neúměrně dlouhé a výrazně přesahují dobu šesti měsíců navrženou Evropskou komisí," konstatoval mluvčí Telefóniky Czech Republic Hany Farghali.
Situaci při výstavbě vysokorychlostních sítí podle něj v České republice komplikuje i přístup vlastníků pozemků a nemovitostí, při sjednávání poplatků za umístění kabelového vedení nebo základen. "Považujme za přirozené, že vlastník pozemku či nemovitosti požaduje úhradu za umístění kabelového vedení nebo základnové stanice. Avšak výše těchto plateb není nijak omezena a neexistuje ani jednotný postup pro jejich výpočet. Této skutečnosti někteří vlastníci zneužívají a snaží se požadovat neustále vyšší úhrady," dodal Farghali. Bohužel se podle něj tento trend týká i vlastníků z řad veřejné správy a samosprávy.
Zda a jak rychle se nový plán Evropské komise odrazí na cenách vysokorychlostního internetu v Česku, se však zatím nedá určit. "Nejdříve musí být nové předpisy implementovány příslušnými ministerstvy do národních zákonů," konstatoval předseda rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.