Omezení prodeje lihovin kvůli metylalkoholové aféře stálo loni společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a. s., 100 milionů korun. Tržby firmy v 2. pololetí klesly o 12 procent ve srovnání se stejným obdobím předešlého roku. Ztráty způsobila prohibice firmě i na exportních trzích. Informoval o tom generální ředitel firmy Anthony Schofield. Ve finančním roce 2011/2012, který končil loni v červnu, vykázala likérka tržby 1,3 miliardy Kč a nezdaněný zisk 251 milionů korun.
"Náklady spojené s prohibicí a následnými opatřeními jsme prozatím vyčíslili na 100 milionů korun, což však není finální částka vzhledem k velmi složité situaci na exportních trzích," uvedl Schofield, podle kterého Becherovka snad nejtěžší období ve své historii ustála dobře.
Velmi výrazný negativní dopad měla prohibice na exportních trzích Becherovky zejména na Slovensku, Ukrajině, v Rusku, Německu a Maďarsku. Nejhorší dopad na české bylinné likéry měl zákaz prodeje alkoholu na Slovensku, kde klesl prodej o téměř 50 procent. Kromě obnovení plných prodejů na klíčových exportních trzích na Slovensku, Ukrajině, v Rusku, Polsku a Maďarsku se chce firma zaměřit i na nové trhy. Vůbec poprvé společnost na začátku roku vyvezla svou Becherovku Original například do Brazílie.
Metanolová aféra, která vypukla na začátku září, si vyžádala 38 mrtvých a desítky lidí měly po vypití otráveného alkoholu zdravotní problémy. Zákaz prodeje lihovin nad 20 procent alkoholu vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví 14. září. Zmírnilo ho po dvou týdnech, když vláda umožnila prodávat a konzumovat lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 a letos vyrobený alkohol s prokázaným původem lihu.
Podle informací Unie výrobců a dovozců lihovin z konce loňského roku klesl loni celý český trh až o 20 procent. Největší česká likérka Stock Plzeň zatím loňské prodeje nezveřejnila. V polovině prosince firma uvedla, že za rok 2012 letos počítá minimálně se stejnými čísly jako o rok dříve, kdy prodala na 27,5 milionu litrů lihovin. "Celkový trh klesá, ale prohibice nám pomohla posílit pozici na trhu, takže prodáváme zhruba to co minulý rok," řekl obchodní ředitel Michal Bučko. Maloobchod mírně rostl, ale gastronomie trpěla hlavně odlivem lidí k domácí spotřebě. Šestý největší výrobce destilátů, Bohemia Sekt, už koncem ledna uvedl, že se mu kvůli prohibici propadly loňské prodeje lihovin o pětinu.