Já teď povedu s Czech Coalem soudní spor. Důvodem je dle mého názoru porušení dvou smluv ze strany Czech Coalu, říká miliardář a majitel obchodníka s uhlím a elektřinou Carbounion Bohemia Petr Paukner.
Jste dlouholetým odběratelem uhlí od společnosti Czech Coal. Co říkáte jejich vyšetřování proti části vlastních zaměstnanců, kteří měli uměle snižovat prodejní ceny uhlí?
V té záležitosti jsem zaangažován. Vedení Czech Coalu se totiž zdálo, že jejich lidé mi prodávají za nízké ceny. Problém spočívá v jedné věci. Lidé, které vyhodili, obchodovali s uhlím dlouhá léta. Věděli, že jejich tříděné uhlí je méně kvalitní než uhlí ze Severočeských dolů a že když musejí dosáhnout určitý stanovený objem tržeb a neumístí to na českém trhu, musejí uhli exportovat, a to za nižší ceny než v Čechách.
Tak se rozhodlo, že budeme společně postupně dobývat kromě tradičních zahraničních trhů i nově se otevírající polský trh, který začal využívat české tříděné hnědé uhlí namísto dražšího polského černého uhlí.
Já jsem pak hovořil s Janem Dienstlem (spoluvlastník skupiny Czech Coal, hlavním vlastníkem skupiny je Pavel Tykač, pozn. red.), který mi vyčítal, že jsme přeplnili smlouvu za rok 2011 a za nízké ceny. Zároveň jsme se rozcházeli v názorech na budoucí ceny prachového uhlí od roku 2013, kdy jsem nesouhlasil s tak prudkým cenovým nárůstem. Byl jsem a zůstávám dodnes přesvědčen, že takovýto nárůst je nereálný a škodí trhu.
Jak tato roztržka skončila?
Dienstl mi sdělil, že jiné firmy mu uhlí budou prodávat za vyšší ceny úspěšněji. A ukončil s námi spolupráci, a to i pro rok 2012, kdy máme ještě platnou dlouhodobou smlouvu. Uvedené pracovníky vyhodil, paradoxně ještě titíž lidé dostali v roce 2010 pochvalu a odměnu za to, že dosáhli určitý objem tržeb. Je to tak, že mi žádné uhlí napřímo neprodávají.
Máte tedy s Czech Coalem horší vztahy?
Ano, máme horší vztahy. Já teď povedu s Czech Coalem soudní spor. Důvodem je dle mého názoru porušení dvou smluv ze strany Czech Coalu. Jedná se o smlouvu na rok 2011 a druhá je na rok 2012. U druhé smlouvy mi od prvního ledna letošního roku nic nedodali. Smlouva byla na 200 tisíc tun uhlí ročně. V rámci hospodářských výsledků našich firem ale obchody s Czech Coal představovaly jen menší položku.
* Čím odstoupení od smluv Czech Coal zdůvodnil?
* Jak se bude vyvíjet trh s elektřinou a uhlím?
* Co si Paukner myslí o dostavbě Temelína?
* Jaké koníčky má miliardář Paukner?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. července 2012.