Moody's: <span>Bez reforem</span> hrozí Česku snížení ratingu

Ekonomika
10. 5. 2010 19:00
Bez reforem hrozí snížení ratingu Česka a tím i zdražení dluhů.
Bez reforem hrozí snížení ratingu Česka a tím i zdražení dluhů.

Bez reforem hrozí snížení ratingu Česka a tím i zdražení dluhů.Příští česká vláda musí přijít s věrohodným a podrobným plánem stabilizace veřejného dluhu, jinak České republice hrozí snížení ratingu. Agentuře Reuters to řekl analytik mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service Dietmar Hornung. Česká republika má teď od Moody's hlavní rating na stupni A-1.   

Hornung řekl, že pokud by se Česká republika vypořádala s penzijní reformou a s reformou zdravotní péče, pak by měla česká ekonomika pevné základy a nebyl by důvod prakticky k žádným obavám, co se týče konkurenční schopnosti země po odeznění krize. Rating ohodnocuje bonitu země či firmy jako dlužníka. Čím vyšší ohodnocení, tím věřitelé požadují nižší úrokové sazby a naopak. 

Koncem května se budou konat parlamentní volby, z nichž má vzejít vláda s plným politickým mandátem. Zhruba rok řídí stát úřednická vláda, které chybí moc k prosazení hlubokých reforem.   

ČTĚTE TAKÉ: Rating Řecka a Portugalska rozpoutal peklo na burzách
                       
Němečtí politici si chtějí posvítit na ratingové agentury

"Česká republika je zajímavý příklad, protože když se podíváme na parametry zadlužení, tedy poměr dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP), tak proti ostatním evropským zemím si vede dost dobře. Na druhou stranu ale určité obavy vzbuzuje vývoj (zadlužení). Proto je klíčové, aby nová vláda přišla s plánem, který bude věrohodný a poskytne k příštímu roku podrobnosti," řekl Hornung.   

Pokud by nová vláda stabilizovala poměr dluhu k HDP, kterým se měří bohatství země, na současné úrovni a pokročila v reformě penzí a zdravotní péče, pak by se podle analytika dalo uvažovat i o zvýšení ratingu. Platí to ale i obráceně, tedy pokud se vládě nepodaří tato opatření prosadit, zvýší se tlak na snížení ratingu.   

Poměr dluhu k HDP loni v České republice činil 35,4 procenta, což je pátý nejlepší výsledek ze všech 27 členů Evropské unie. O rok dříve na tom ale země byla ještě lépe a poměr dluhu k HDP činil jen třicet procent. Ministerstvo financí odhaduje, že poměr dluhu k HDP se letos zvýší na 37,5 procenta. To ale bude pořád hluboko pod průměrem EU, který loni činil 73,6 procenta.

Ratingové agentury totálně selhaly během finanční krize, kdy se ukázalo, že cenné papíry s nejvyšším ohodnocením byly ve skutečnosti naprosto bezcenné. Týkalo se to zejména cenných papírů krytých hypotékami a složitých cenných papírů.

Nižší ratingu může ještě čekat i Řecko a Portugalsko

Evropským politikům se nelíbil ani postup ratingových agentur během řecké krize, kdy ji prudkým snížením ohodnocení bonity Řecka a Portugalska ještě výrazně prohloubily, což se týká zejména agentury Standar & Poor´s.

Snížením ratingu oběma zemím však včera překvapivě pohrozila nově i Moody's. Agentura podle svého vyjádření uvažuje o snížení ratingu v případě Řecka dokonce do spekulativního pásma.

Moody's také uvedla, že vidí známky šíření řecké krize do dalších zemí v Evropě. Dluhová krize, která sužuje Řecko a projevuje se v dalších zemích, je podle analytiků agentury Moody's naprosto bezprecedentní. "Nákaza se šíří z Řecka, historicky nejslabšího článku eurozóny, na země s lepšími úvěrovými parametry jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko," upozorňuje Moody's.
 

Foto: Archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ