Pokud jedete na dovolenou, je zpravidla lepší vyměnit peníze v Česku. Obecně nejvýhodněji vycházejí kursy směnáren. Mezi nimi je však hodně podvodníků, kde pochodíte hůře než u lichvářů. Faktor Soukup přináší rady, jak se nenechat oškubat.
1. Více kursovních lístků
Každá směnárna musí mít ze zákona vyvěšený kursovní lístek s nejméně výhodným kursem. Často ale dochází k tomu, že tuto skutečnost směnárny obcházejí a vyvěšují kursovní lístky dva. Zvýrazněny jsou samozřejmě výhodnější kursy, jež ale zpravidla platí jen při směně přesahující vysokou částku. Někteří podvodníci matou zákazníky dokonce třemi kursovními lístky, přičemž u jednoho z nich - toho nejvýhodnějšího - bývá nenápadné upozornění: "Toto není kursovní lístek".
2. Chybný výpočet kursu
Měňte takovou hodnotu, která se snadno vypočítá. Zabráníte tak možnému "zaokrouhlení" kursu. Pokud směníte například 100 eur při kursu koruny 26 Kč za euro, dostanete za 100 eur 2600 Kč. Není od věci si na místě přepočítat kurs i na kalkulačce.
3. Skryté poplatky
Většina směnáren láká na ceduli s nápisem "0 % poplatky". Některé si však tuto službičku vykompenzují pro zákazníka nevýhodným kursem nebo se zahojí na jiných, skrytých poplatcích. Nepoctivá směnárna sice vyvěsí jen jeden kursovní lístek, ale buď na něm nemá žádné upozornění, anebo je napsáno jen malinkým písmem, že při nákupu valut musíte zaplatit vysoký poplatek. Ten někdy dosahuje i desítek procent ze směny.
4. Zkontrolujte si bankovky
Občas dochází i k tomu, že vám vydají neplatné bankovky. Pokud to zjistíte příliš pozdě, může směnárna namítnout, že tyto peníze jste si u nich nevybrali, a máte smůlu. Dalším problémem může být i to, že vám dají měnu jiné země, než jste chtěli.
5. Oficiální směnárny
Choďte vždy jen do oficiálních směnáren a vyhýbejte se pouličním směnárníkům. Lidé, kteří se vám budou snažit prodat cizí měnu na ulici, vás s největší pravděpodobností pouze oberou o čas i o peníze.
6. Nebojte se reklamovat
V každém případě si nechte vždy vystavit doklad o transakci. Dobře si ho uschovejte pro případ reklamace. Ta je ale možná pouze bezprostředně po provedení transakce. Podle novely zákona, která se připravuje, budou mít zákazníci právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Ale na tuto pojistku si budeme muset počkat minimálně do září.
7. Podejte stížnost
Když směnárna vaši reklamaci neuzná, můžete podat podnět k České národní bance. Ta má však pouze omezenou pravomoc. Pokud k ní podáte písemnou stížnost, může směnárně uložit pokutu, ale nemůže nařídit zaplacení náhrady škody. Další možností je stížnost finančnímu arbitrovi, který by vám mohl pomoci vyřešit spor mezi vámi a směnárnou mimosoudně. Také má pravomoc rozhodnout o náhradě škody.
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI K TÉMATU SE DOZVÍTE V AKTUÁLNÍM ČÍSLE MĚSÍČNÍKU FAKTOR S, KTERÉ JE PRÁVĚ TEĎ V PRODEJI.