Před nákupem vánočních dárků v nedůvěryhodných internetových obchodech varuje Evropské spotřebitelské centrum při České obchodní inspekci (ČOI). Množí se případy, kdy si lidé objednali zboží z e-shopu s doménou .cz, psaného špatnou češtinou, za nímž se ukrýval prodejce z Číny, který dodal jiný či nekvalitní výrobek, nebo nedodal nic. Sdělil to Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra. Varoval před platbami předem a upozornil na povinnost zaplatit clo u zboží třeba z Číny.
"Vánoční nákupy jsou tady a spotřebitelé by si měli vždy zjistit, zda podnikatel na sebe uvádí řádný kontakt a informuje o právech spotřebitelů při nákupu on-line. Mohou se tak vyhnout podvodu," uvedl Tichota. Rizikové weby podle něj vedle nekvalitní češtiny mívají ne zcela profesionální design, chybějí na nich obchodní podmínky a místo kontaktů nabízejí jen kontaktní formulář. Doména je také často registrována v zahraničí, přestože může mít koncovku .cz.
"Na některých stránkách je také použit automatický překlad. A tak například soubory cookies jsou v upozornění na jejich používání webovou stránkou přeloženy jako ´sušenky´," upozornil Tichota. Při použití kontaktního formuláře prodejce na zprávy od zákazníků buď nereaguje, nebo nabízí zaslání jiného zboží.
Při platbách předem bankovní kartou mohou lidé dostat peníze z podvodného e-shopu zpět s využitím služby chargeback, kdy banka stáhne zaplacenou částku zpět od banky obchodníka. K chargebacku nejsou vydavatelé karet ze zákona povinni, ale mnozí ho pro své klienty rádi provedou, uvedl Tichota. Službu ale není možné využít při platbě bankovním převodem.
V poslední době se podle Tichoty objevují také názvy domén e-shopů, které nemusí vůbec souviset se zobrazeným sortimentem. "Jako příklad lze použít www.bitvaoberlin.cz - nenabízí nic, co souvisí s válkou či Berlínem, ale textil a obuv," poukázal.
Prodejce si mohou lidé prověřit podle návodu na webu Evropského spotřebitelského centra. V posledních měsících se také rozšiřuje seznam rizikových internetových obchodů na webu České obchodní inspekce.
E-shopy letos čekají rekordní vánoční tržby, podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci meziročně vzrostou o téměř pětinu na 38 miliard korun.