Ekonomická recese, rostoucí nezaměstnanost a hromadící se životopisy na stolech personalistů tuzemských firem a podniků. Taková je realita dneška.
Ale ouha! Zahlcená personální oddělení nestíhají na množství obdržených životopisů reagovat, což přehlížené uchazeče roztrpčuje. Jejich hněv následně může poškodit i firmu samotnou - tehdy, když neúspěšní uchazeči omezují či zcela ruší nákupy jejích produktů.
ČTĚTE TAKÉ: Nezaměstnanost prudce roste, práci hledá 540 tisíc lidí
V průzkumu pracovního portálu Jobs.cz uvedla více než polovina respondentů (53 procent), že neobdrží od firem žádnou odpověď. Dále se ukázalo, že každý druhý uchazeč si při nákupu vybaví negativní zkušenost, pokud mu firma v minulosti neodpověděla na zaslaný životopis.
"Na vzorku bezmála sta středně velkých a velkých firem používajících náborovou aplikaci LMC G2 se ukázalo, že prvních patnáct nejlepších firem odpovídá uchazečům na zaslané životopisy do čtyř dnů," říká Zdeněk Němec ze společnosti LMC, jež je zřizovatelem portálů Práce.cz a Jobs.cz. "Bohužel převažuje počet firem, jejichž reakční doba je podstatně delší, dokonce více než měsíc. A to se jedná o společnosti, které s uchazeči komunikují," doplňuje.
ČTĚTE TAKÉ: Nezaměstnanost v Česku strmě vzrostla
Z konkrétních reakcí uchazečů také vyplývá zklamání z firem, které si nelehkou situaci na pracovním trhu zjednodušují poznámkou typu "Pokud se Vám neozveme do 14 dnů - 1 měsíce, nebyl(a) jste vybrán(a)." Jenže po dobu jednoho měsíce nikdo neví, na čem je. Z psychologického hlediska je nejistota velmi nelibě prožívána.
Kandidáti musejí počítat i s delším průběhem výběrového řízení. "Průměrná doba náboru se za poslední půl rok prodloužila o čtrnáct procent - to znamená z 38 dní na 44 dní. Personalisté disponují větším počtem kandidátů a tím pádem mají větší možnosti srovnávání kandidátů," objasňuje Němec.
Foto: Karel Šanda