Senát navrhl snížit na původní úroveň spotřební daň u piva, která se má od ledna zvýšit o 50 haléřů na půllitr. O návrhu v rámci novely zákona o spotřebních daních nyní rozhodne sněmovna. Ministr financí Eduard Janota se k návrhu vyjádřil neutrálně až odmítavě.
Proti zvýšení daně pro příští rok, kterou přinesl vládní protikrizový balíček, protestovali představitelé malých pivovarů. Pro řadu z nich by to prý mohlo být likvidační. Podle předsedy jejich svazu Jiřího Fuska většina menších pivovarů nebude moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci.
ČTĚTE TAKÉ: Prazdroj od ledna zdraží pivo o 4,6 procenta
Návrh na vrácení sazby daně u piva do podoby před jejich navýšením o 33 procent prosadila ODS s pomocí čtyř sociálních demokratů a dvou senátorů za TOP 09. "Z hlediska státního rozpočtu je jeho dopad zcela zanedbatelný," uvedl senátor ODS Jaroslav Kubera, konkrétní sumu ale neuvedl. Návrh označil za kompromisní vzhledem k nulové spotřební dani u vína. Některé pivovary kvůli tomu chtěly přejmenovat pivo na sladové víno, Janota tento krok už dříve odmítl jako nesmysl.
Podle propočtů Českého svazu pivovarů a sladoven se spotřební daň u hektolitru desetistupňového piva od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.
Foto: ČTK