Doba daňového zúčtování se státem je tu. Noční můra dvou milionů Čechů. Ačkoli máte na návštěvu berňáku posledních pár dní (do pondělí 3. dubna), můžete během nich svá přiznání ještě vyladit. Časopis TÝDEN vám přináší několik rad, jak na to.
Vzhledem k tomu, že deadline je skutečně za dveřmi, měli byste mít už všechny potřebné doklady pohromadě. Pokud patříte k lidem, kteří nechávají vše na poslední chvíli, a víte, že to zkrátka nestihnete, máme pro vás jednoduchý trik. Využijte daňového poradce. Získáte tím další tři měsíce. "Ale pozor, tuto skutečnost musíte příslušnému finančnímu úřadu oznámit nejpozději do 3. dubna předložením plné moci pro tohoto konkrétního daňového poradce," řekla TÝDNU Andrea Kleinová, daňová poradkyně ze společnosti Crowe Horwath.
Zjednodušení pro zaměstnance
Přiznat se k dani z příjmu je nejjednodušší pro ty, kteří mají jediný příjem pouze ze závislé činnosti. To jsou zaměstnanci pracující jen pro jednoho zaměstnavatele, kteří nepodnikají a nemají ani žádné další vedlejší příjmy. Zaměstnancům stačí vyžádat si u zaměstnavatele přehled o svých příjmech a prakticky jen přepsat zde uvedené údaje do příslušných kolonek v daňovém přiznání. Letos mají navíc poprvé možnost podat zjednodušený dvoustránkový formulář.
Máte-li souběh více pracovních smluv, pak už daňové přiznání vyplňujete povinně. V takovém případě potřebujete získat přehled o příjmech od všech zaměstnavatelů, pro které jste v uplynulém roce pracovali. A to i tehdy, když některý z vašich pracovních poměrů v tomtéž roce skončil.
Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, rovněž za vás daňové přiznání nikdo nevyplní a nepodá. Jestliže k podnikání nejste nikde zaměstnáni, máte to jednodušší. Do daňového přiznání uvedete sumu svých celkových tržeb ze všech typů živností, v nichž jste aktivní. Od nich se odečtou daňově uznatelné náklady, čímž získáte základ daně. Když jste zároveň zaměstnanec a vedle toho i OSVČ, základy daně z obou činností sčítáte.
Výdajové paušály...
A právě u živnostníků je otázkou, jak daňově uznatelné náklady vykázat. Zda procentem z utržených příjmů, tedy takzvaným paušálem, nebo skutečnou výší. Tuto volbu může OSVČ provést ex post ve chvíli, kdy už je mu jasné, která varianta je pro něho výhodnější.
Jak ušetřit peníze na daních?