Do Česka má nakročeno další značka hobbymarketů. Má jí být Merkury Market ze sousedního Polska, který převezme část obchodů rakouského řetězce Baumax. Tuto informaci přinesl jako první časopis TÝDEN 39/2015.
Kutilové zvyklí chodit do prodejen Baumaxu budou zřejmě již od prosince nakupovat u polského řetězce Merkury Market. Právě tato síť by podle informací TÝDNE měla převzít některé pobočky dlouhodobě ztrátového rakouského konkurenta.
"Kupuje nás nový vlastník, od prosince tady bude Merkury Market," potvrdil TÝDNU pod příslibem anonymity pracovník jedné z pražských poboček Baumaxu. "Fungovat budeme dále, ale sortiment může být trochu jiný. Do konce listopadu se bude doprodávat. Sortiment pak bude malinko odlišný, spíše do nábytku."
Podobně se vyjádřili i zaměstnanci dalšího Baumaxu v severních Čechách. Neoficiálně tak potvrzují informace rakouského listu Kurier. "V Česku kupuje dvacet supermarketů Baumax polský řetězec Merkury. Smlouva má být podepsána koncem příštího týdne," napsal s odvoláním na schůzky věřitelů Baumaxu ve vídeňském hotelu Hilton před 14 dny.
Zástupci polského řetězce nicméně nechtěli do uzávěrky TÝDNE zjištěné informace oficiálně komentovat. V centrále firmy pouze jeden z manažerů po několika přepojeních do telefonu prohlásil, " (já) se s vámi o tom nebudu bavit a žádnou odpověď na toto téma vám nedám".
Rakušanům se nedaří
Expanzi Merkury Marketu do Česka napovídají další dva kroky řetězce z poslední doby. Už nyní provozuje internetové stránky v češtině, na nichž zatím posílá zákazníky za nákupy do nejbližších poboček u českých hranic, například v polském Těšíně. A v polovině července podala firma přihlášku pro registraci ochranné známky v celé Evropské unii včetně Česka.
Merkury Market kromě sedmnácti prodejen v domácím Polsku provozuje i osmnáct obchodů na Slovensku. Ostatně informace o plánovaném vstupu firmy do Česka přinesl i slovenský týdeník Trend.
Obchod nechtějí oficiálně komentovat ani zástupci Baumaxu. "Mohu potvrdit, že byla podepsána dohoda se strategickým investorem týkající se společnosti Baumax v Rakousku, České republice, na Slovensku a ve Slovinsku," poslala obecnou odpověď na dotazy TÝDNE mediální zástupkyně firmy Maria Plattnerová.
Na českých webových stránkách rakouského marketu se nicméně objevila informace, že šest prodejen v Brně, Jihlavě, Liberci, Ostravě-Rudné, Přerově a Zlíně zůstane otevřeno "obvyklým způsobem" do konce října. Zbylých osmnáct obchodů takto pojede do konce listopadu. Zákazníkům firma pouze vzkázala, že po "převzetí zůstane ve vašem regionu nadále v provozu prodejna pro kutily".
Není bez zajímavosti, že Česko zřejmě nepřeje rakouským řetězcům. Jde už o třetí tamní maloobchodní firmu, která opouští tuzemský trh - už dříve se stáhl řetězec Spar i prodejce lahůdek Julius Meinl.
Bazény nebudou?
Na tuzemském trhu pro kutily zatím působí sedm významných řetězců (viz Hobby markety). Češi v nich nakupují především nářadí, nástroje nebo krmiva pro domácí zvířata.
"V aktuální studii Do-It-Yourself odhadujeme, že průměrná roční útrata domácnosti, která v uplynulém roce nakupovala sortiment hobbymarketů, je asi 30 tisíc korun," říká Pavel Cabal z GfK. Češi podle něho začali po krizi více utrácet a zajímají se o kvalitnější zboží, i to ovšem hledají za rozumnou cenu. "V posledních letech hobbymarketům konkuruje internet a také malí specialisté," přidává se analytik GfK Zdeněk Skála.
Výsledky průzkumu potvrzují i jednotliví prodejci. "Zákazníci jsou čím dál více ochotni investovat do kvalitativně vyšších výrobků. Letos v tomto směru silně dominoval například segment bazénů. Určitě tomu velkou měrou pomohlo také horké léto a nikoho asi nepřekvapí, že prodeje letos stouply trojnásobně," dodává Lenka Uzun, manažerka komunikace ze společnosti Mountfield.
Rozprodej umělců
Baumax ale z toho neuměl těžit a jeho hobbymarkety loni v Česku prohloubily ztrátu na 562 milionů korun ze 471 milionů o rok dříve. Firma byla v tuzemsku v červených číslech již pátý rok. V celé Evropě Baumax v roce 2013 zaznamenal ztrátu 189 milionů eur, tedy přes pět miliard korun.
Dlouhodobě špatné hospodaření bylo hlavním důvodem, proč se majitelé Baumaxu, rakouská rodina Esslových, odhodlali k prodeji sítě. Za těžkostmi koncernu stojí především přepálená expanze ve střední a východní Evropě. Baumax proto už dříve odprodal své aktivity v Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Turecku a Maďarsku.
Problémy dorostly do takových rozměrů, že byl Karlheinz Essl nucen zvažovat prodej své rozsáhlé sbírky obrazů čítající na sedm tisíc děl. Nakonec mu pomohl průmyslník Hans Peter Haselsteiner, který po jedenáctihodinovém sezení kývl na poskytnutí prostředků pro založení nové společnosti, která kompletní sbírku odkoupí. Podle rakouského listu Kurier za částku okolo 115 milionů eur.
Z potíží konkurenta nakonec bude těžit německá síť hobbymarketů Obi, která společně s developerskou skupinou Supernova koupí velkou část jeho poboček. Pod Obi přejde přibližně 70 ze 106 prodejen. Transakce by podle rakouského deníku Kurier měla dosáhnout výše 200 milionů eur, tedy asi 5,4 miliardy korun. Mezi přebírané pobočky náleží například i všech 14 prodejen na Slovensku. Pavel Hejkrlík