Ochrana zájemců o spotřebitelské úvěry se pravděpodobně od začátku příštího roku zvýší. Umožní to vládní návrh zákona, který dnes během pár minut hladce schválil Senát. Norma, k níž se má ještě vyjádřit prezident, například umožní klientům odstoupit do čtrnácti dnů od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. Poskytovatelům úvěru pak ukládá jeho podmínky řádně vysvětlit.
"Novinkou proti stávající právní úpravě je povinnost věřitele posoudit úvěryschopnost spotřebitele, čímž v podstatě dochází k právnímu zakotvení přirozeného zájmu věřitelů správně odhadnout schopnost spotřebitele splácet," uvedl vicepremiér Jan Kohout. Podle něj tento postup může přispět k omezení zadlužení těch domácností, které by se mohly ocitnout v sociální nouzi.
Zákon v návaznosti na evropskou směrnici také spotřebitelům umožní lépe posoudit, zda nabízený úvěr odpovídá jejich potřebám a finančním možnostem.Přiznává spotřebiteli právo vyrovnat své závazky před datem splatnosti při snížení nákladů. "Tento krok nemusí být spotřebitelem nijak zdůvodňován a věřitel nesmí vůči němu v tomto případě uplatnit jakoukoli sankci,"upozornil Kohout.
Zákon se ale nevztahuje na úvěry a půjčky na bydlení, půjčky ke splacení úvěru, některé leasingové smlouvy nebo na bezúročné půjčky od zaměstnavatele. Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) nicméně normu pokládá za nedostatečnou kvůli chybějící úpravě o rozhodčích doložkách.
ČTĚTE TAKÉ: ČNB varuje před pochybnými zprostředkovateli úvěrů
Upozornila na to i místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). "Špatně je, když rozhoduje rozhodce finančně závislý na věřiteli. Rozhodčímu řízení je třeba v zájmu ochrany spotřebitele, ale nakonec i věřitelů dát jasná pravidla," míní. Podle ní by to ale měly vyřešit až další úpravy.
Zákon podle sdružení nezabrání situacím a sporům, ve kterých je rozhodce napojen na úvěrovou společnost a rozhoduje neobjektivně a zaujatě v neprospěch spotřebitele. Norma podle SOS neřeší ani ochranu klienta před nadměrným zadlužováním. Úvěrující společnost sice bude povinna odborně posoudit schopnost žadatele úvěr splatit, ale pokud tak neučiní, sankce jí hrozí jen za správní delikt. Zákon nicméně pro nepoctivé splátkové firmy počítá s pokutou až do výše pěti milionů korun.
Podle bank zákon napomůže v boji proti lichvě. Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů sdružení v České leasingové a finanční asociaci považují za rozhodující, že východiskem nového zákona je zásada odpovědného úvěrování a odpovědného půjčování. Členské firmy pracují na změnách procesů, dokumentace a podpůrných programů tak, aby od účinnosti nového zákona postupovaly plně v souladu s jeho obsahem, prohlásil již dříve tajemník asociace Jiří Pulz.
Foto: Jan Zatorsky