Odbory: Kalouskovy nápady penzijní reformu nezachrání

Ekonomika
24. 6. 2013 16:35
Rozhovor s Vítem Samkem.
Rozhovor s Vítem Samkem.

Nový, takzvaný druhý pilíř penzijního připojištění, se vyplatí pouze lidem s příjmy přesahujícími 37 tisíc hrubého měsíčně. To je podle nich jeden z hlavních důvodů, proč se do něj přihlásilo jen málo účastníků. A nepomohou tomu podle nich ani náměty úřadu ministra financí Miroslava  Kalouska, které by nový druh spoření na stáří měly zatraktivnit. "Vidíme, kde se nacházíme v současné době z hlediska politické situace," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ odborník Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek. "Aby se tyto nápady mohly dostat do reálného života, tak to bude trvat půl roku až rok," dodal.

Vyplatí se podle vás někomu druhý pilíř penzijního spoření?

My jsme před časem na naší tiskové konferenci prezentovali názor České národní banky, která je vrcholným dozorovým orgánem nad tím systémem. A ona v době, kdy nebylo tak rozjitřené, kolik se podaří sehnat či nesehnat lidí, udělala sama svůj reprezentativní graf po ročnících, a tam se jasně ukázalo, zjednodušeně řečeno, že se to vyplácí lidem až od výdělku 37 tisíc korun. A že se asi nemýlila, o tom svědčí to, kolik lidí se do systému přihlásilo. Je to velmi malý zlomek oproti očekáváním.

Jak vidíte budoucnost toho druhého pilíře?

Otázka je, jak ji budou vidět sami penzijní společnosti. Čas běží a ony mají limit, který musí naplnit. Každá z nich musí získat padesát tisíc účastníků. Ekonomicky takový systém může fungovat, jenom pokud má velmi mnoho klientů. A ony samozřejmě v prvním kole v závěru loňského roku vyvinuly maximální úsilí, aby přesvědčily lidi ke vstupu do třetího pilíře. Tam byl velký nárůst počtu smluv, několik set tisíc. Takže lidé podle našeho názoru do značné míry podle našeho názoru dali přednost atraktivnějšímu produktu, což je penzijní připojištění, před tím méně atraktivním, což je druhý pilíř. A řada lidí už nyní na něj nemá volné prostředky. Ty, které má, dává do toho třetího pilíře.

Ministerstvo financí plánuje různé parametrické změny druhého pilíře, například možnost po pěti letech vystoupit. Mohou zvýšit zájem o druhý pilíř?

Penzijní reforma

Od počátku ledna mají lidé možnost zapojit se do nového, takzvaného druhého pilíře penzijního systému. V jeho rámci si mohou dovádět část sociálního pojištění ze státního pilíře do soukromých penzijních společností, a to za podmínky, že přidají část peněz ze svého. Budou tak z tohoto pilíře mít druhý důchod, státní penze se jim ovšem bude úměrně krátit. Lidé do 35 let mají čas uzapojit se do nového penzijního spoření do konce června. Zatím se jich přihlásilo málo, proto jej chce ministerstvo financí zatraktivnit.

Slyšel jsem v televizi, jak pan náměstek ministra financí Radek Urban řekl několik nápadů. Označme to jako nápady, protože vidíme, kde se nacházíme v současné době z hlediska politické situace. Aby se tyto nápady mohly dostat do reálného života, tak to bude trvat půl roku až rok, protože legislativní proces se teď nepochybně zastaví nebo minimálně zpomalí. A pro ty penzijní společnosti to proto v tuto chvíli není řešení. A navíc bych neviděl nápad s tím, aby mohli lidé po pěti letech vystoupit, jako něco podstatného, co by jim mohlo pomoci. Ti lidé tam teď nevstupují zčásti z ekonomických důvodů a zčásti také proto, že se bojí, že opozice ten pilíř zruší, jak dnes deklaruje.

Vy jste - pokud se nepletu - členem sociálně demokratické komise, která se důchody a penzijní reformou zabývá. Byl by pro sociální demokracii nebo aspoň pro tu komisi druhý pilíř za nějakých okolností přípustný a za jakých?

To není otázka přípustnosti, ale spíše jeho efektivnosti. On je velmi podobný tomu třetímu a jediné, v čem se od něj liší, je, že se do něj vyvádí část prostředků ze státního pilíře, což zhoršuje jeho bilanci. To prostě nedává smysl, takže docela logické je spojit první a druhý pilíř, předefinovat státní podporu ve třetím pilíři. Já osobně bych se přimlouval - ale je to můj osobní názor - aby se vytvořila druhá podoba státního příspěvku, která by byla navázaná na výdělek. Podle našeho názoru i samy penzijní společnosti budou muset po čase samy přijít s tím, aby se s tím pilířem něco stalo, protože v něm utopily značné prostředky, a když tam, nebudou mít dostatek klientů, tak to pro ně nebude výhodné.

Jak ten váš názor přijali ostatní členové komise?

Tam se zatím nediskutovalo na dělné úrovni. Zatím neprobíhala debata ve smyslu, že by se konkrétně řešilo, jak se to provede. Ale je nesporné, že se bude muset hledat cesta, jak to rozumně spojit a současně neublížit lidem, kteří do toho vstoupili. Těch nápadů tam zaznělo několik. Jeden z nich je, že by se jim dalo na vybranou: Když si budete přát, tak vám všechny prostředky převedeme do třetího pilíře, ale za to budete mít sníženou penzi od státu. Samozřejmě, že když to bude za dobu půl roku nebo roku, tak ta důchodová sankce bude poměrně malá.

A žádný konkrétní plán podle vašich informací není?

Ten konkrétní plán je spojit druhý a třetí pilíř. Tam to pak bude jenom technická otázka, kdy se bude muset analyzovat, kolik lidí tam je, jaké náklady to představuje, a jaké se tím pádem bude muset hledat optimální řešení. A bude záležet na tom, zda si to sociální demokracie bude přát spojit s určitým konstruktivním prvkem, to znamená zabývat se tou transformací třetího pilíře ještě dál, nebo jestli se spokojí jenom s tím, že řekne: My chceme zastavit penězovod ze státního do druhého pilíře a provede jenom konzervativnější opatření, kdy zastaví ty smlouvy, převede je do třetího pilíře a nechá lidi, aby se rozhodli, jestli budou dále pokračovat v něm.

Autor: - val -, - pcl - Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ