Odchod TPCA z Česka? Sarkozy na vlně protekcionismu
06.02.2009 12:08 Analýza
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy o sobě dal znovu vědět poměrně kontroverzním výrokem. V televizním rozhovoru s novináři prohlásil, že továrna TPCA v Kolíně, která vznikla spojením japonské Toyoty a francouzských Peugeotu a Citroënu, je neomluvitelná. Pokud se následně auta prodávají ve Francii.
Sarkozy slíbil podnikům nižší daně a otevřeně se postavil za přesun výroby francouzských firem zpět do vlasti. Má se Česko bát odchodu automobilky z Kolína zpět do Francie?
Vyvyšování národních zájmů nad základní ekonomické principy je v současnosti mezi politiky v kurzu. Britský ministerský předseda Gordon Brown volá po "britských místech pro britské dělníky", američtí zákonodárci se snaží prosadit opatření známé jako "Buy American", jež by při vládním utrácení protežovalo domácí firmy.
Sarkozyho včerejší výroky spadají do stejné kategorie. V současné krizi je ale důležitá především koordinovaná spolupráce mezi státy, která by zohledňovala provázanost světových trhů. Kdo volal po podobných opatřeních v době, kdy levnější výroba aut v Čechách umožnila francouzským automobilkám vydat více prostředků na výzkum a vývoj a využít tak základních ekonomických principů a kdy z mezinárodní dělby práce profitovaly obě ekonomiky? Ekonomické teorie fungují pořád stejně a jejich zpochybňování na základě populistických vyjádření a zpomaleného ekonomického růstu nikomu prospět nemůže.
Automobilka PSA Peugeot Citroën ve společném podniku s japonskou Toyotou v kolínském závodě vyrobila loni asi 324 000 vozů a s podobným výkonem počítá i letos. Sarkozy uvedl, že podle představitelů automobilek vyjde výroba téhož automobilu v Česku zhruba o 1000 eur levněji než ve Francii. Cestou, jak udržet výrobce, a to nejen automobilové, ale ve veškerém průmyslu, doma, je podle něj snížení či zrušení určitých daní.
Například třetinový náklad ze zmíněného tisíce eur tvoří takzvaná podnikatelská daň, která existuje pouze ve Francii. Sarkozy slíbil její zrušení v roce 2010. Stát tím ovšem přijde o příjem asi osmi miliard eur. Zásadní pro záchranu francouzských pracovních míst je podle něj zabránit stěhování továren do zahraničí a chtěl by pokud možno přestěhovat ty již umístěné v cizině zpátky do Francie.
Přílišná závislost českého průmyslu na automobilové produkci je neoddiskutovatelná. Nebezpečí odlivu "montoven" zde existuje, ale zároveň je jasné, že firmy umějí počítat. Pokud zahraniční výrobci odejdou, mnohem pravděpodobněji to bude tam, kde je zase levněji než u nás. Národní zájmy dnes totiž finanční ředitele automobilek moc nezajímají. Pokud to bude chtít Sarkozy změnit, bude tak muset učinit za peníze francouzských daňových poplatníků, ať už dříve nebo později.
Evropské země mohou z vlny podobných iniciativ vyjít možná posíleny z hlediska domácí produkce pro domácí spotřebitele, avšak z hlediska evropského trhu a dlouhodobého ekonomického růstu jsou protekcionistická opatření pouze krokem zpět.
Foto: Karel Šanda, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.