Zabezpečení
Pařížské metro bude před povodní chránit česká firma
05.04.2016 09:00
Opatření proti povodním? Evropským expertem na boj s velkou vodou je ryze české firma z Mnichova Hradiště. Díky zkušenostem a vlastnímu sofistikovanému výzkumu společnost JaP-Jacina realizuje takové projekty, jako je zabezpečení pařížského metra nebo protipovodňová vrata Národního divadla.
Ještě před dvaceti lety měla firma jediného zaměstnance a specializovala se na výrobu vrat a vratovou techniku. Nyní má obrat 270 milionů korun a každým rokem realizuje přibližně 1500 zakázek. Její specialitou jsou protipovodňové systémy, požární vrata, skládací a hangárová vrata či speciální vratové uzávěry. Tedy všechny systémy, které mají chránit před vodou, ohněm, zvukem, mrazem nebo dokonce před radioaktivním zářením.
Mezi největší projekty firmy patří například tlakové uzávěry pro nově vybudované bezbariérové přístupy stanic pražského metra Anděl a Můstek. Možná právě proto nedávno dorazili do Mnichova Hradiště představitelé pařížského metra, kteří přímo v sídle společnosti absolvovali workshop se zástupci pražských dopravních podniků. Téma? Zabezpečení podzemních prostor proti povodním. "Praha je v tomto směru jednoznačně napřed. V Paříži začínají budovat to, co naše metropole už dávno má," říká majitel společnosti Petr Jacina.
Právě pro pařížský dopravní podnik nyní JaP-Jacina chystá dodávku speciálních vrat. "Chtějí podobný model, jako má Praha. Vrata, která budou zároveň chránit před povodní a navíc utěsní i kolej. Nyní jsme pro ně zpracovali animaci řešení, které nebylo jednoduché. Použili jsme zvláštní elementy, abychom vykryli rozdíly v nerovnostech v tunelu," dodává Jacina.
Jeho projektanti dostali zabrat i při atypické zakázce pro dánskou teplárnu. Objednaná vrata byla tak rozměrná, že se ani nevešla do výrobní haly, na místě určení pak byla montována do čtyřicetimetrové výšky. Při dodávce vodotěsných dveří pro Jeneweinovu retenční nádrž v Brně se zase musel vyřešit problém s okénkem, který objednatel vyžadoval. "Dveře přitom měly držet jednadvacet metrů vysoký sloupec vody. Při výrobě jsme tak použili podobnou technologii jako při stavbě ponorky," usmívá se majitel firmy.
Aktuální velkou zakázkou jsou protipovodňové zábrany pro slovenský Hasičský záchranný sbor. Celkem pět kilometrů speciálního hrazení, které zadrží vodu do 130 centimetrů, využijí záchranné brigády Civilní obrany, které mají své centrály v Malackách, Žilně a Humenném. Zčásti po železnici a zčásti po silnici tak na Slovensko postupně míří celkem třicet kontejnerů, každý z nich váží čtrnáct tun.
Protipovodňové zábrany s označením FLOM jsou určeny k okamžitému a velmi rychlému zásahu při stoupající vodě. Ve své funkci de facto nahrazují pytle s pískem, na rozdíl od zastaralého způsobu "zvyšování břehu" je však jejich montáž daleko rychlejší. Čtyři lidé jsou schopní sestavit padesát metrů hradidla s fólií za 16 minut, zábrany bez fólie jdou k sobě ještě rychleji - za deset minut je padesátimetrová umělá hráz připravena odolávat velké vodě i nárazům plovoucích předmětů.
Všechny produkty před svou expedicí projdou zátěžovou zkouškou v umělém kanálu, jenž je unikátní nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Testy probíhají s podporou senzorů, které měří průhyb nebo posun hrazení. V prostorách kanálu je možné simulovat povodeň různé intenzity včetně přívalové vlny - kanál se dá rozdělit na čtyři samostatné zkušební sekce, jež lze rychle napouštět a vypouštět z nádrže o objemu čtyřiceti kubíků.
Vedle kanálu nechybí připravena ani objemná kláda připravená otestovat hrazení proti nárazu. Nedávno však ve firmě vyvinuli speciální zařízení, které má úder plovoucího předmětu simulovat. "Můžeme přesně určit, jakou intenzitou a rychlostí bude kláda narážet," vysvětluje Jacina.
Součástí testovacího centra je také přetlaková komora, ve které je možné simulovat výšku vodního sloupce až do 50 metrů s využitím přetlaku vzduchu. Profil ve zmenšených rozměrech odpovídá tunelu pražského metra. Pro zkoušku odolnosti těžkých a rozměrných výrobků je zase určena takzvaná zkušebna, jež je vybavena povodňovou stěnou s funkcí automatického napouštění a vypouštění vody.
Kromě zkoušek ve sladkém živlu je možné testovat také materiály pro ochranu před mořskou vodou, což se mimo jiné zrovna hodí pro chystanou zakázku pro thajskou vládu. "Efektivitu našich výrobků se snažíme maximálně posouvat dál a dál, proto je pro nás oblast výzkumu tak důležitá," říká Petr Jacina.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.