Pětina lidí přiznává, že u přijímacích pohovorů záměrně uvedla lež, aby zvýšila své šance na přijetí do zaměstnání. Naopak 54 procent lidí tvrdí, že při přijímacích pohovorech nikdy nelhali. Vyplývá to z červencové ankety portálu OnlinePráce, které se zúčastnilo přes osm stovek respondentů.
Výsledky se tak liší od květnové ankety téhož portálu zaměřené na pravdivost odesílaných životopisů: tehdy se k úmyslné lži přiznala téměř polovina respondentů.
ČTĚTE TAKÉ: Nezdvořilé firmy. Na třetinu životopisů vůbec neodpovědí
"Řada lidí si spíš troufne zalhat v psané komunikaci, ale při osobním jednání mají lidé strach lhát, protože se bojí prozrazení. Pokud není člověk chronický lhář, lze ho při osobním kontaktu poměrně snadno odhalit. Zejména při pohovorech, které někdy trvají déle než hodinu," vysvětluje manažerka portálu Tereza Žáková.
Se lhaním se personalisté podle Žákové obecně setkávají při obsazování nižších pozic. "Lhaní si lidé při hledání místa ve středním nebo vyšším managementu téměř nedovolí. Často již mají nějaký profesní kredit a lhaním si nechtějí kazit reputaci," míní Žáková.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková