Piloti ČSA po schůzce sedmi zástupců odborových organizací státní letecké společnosti zaujali k návrhu prezidenta ČSA Radomíra Lašáka jednoznačné stanovisko: vyhlásili neomezenou stávkovou pohotovost.
Zástupci sdružení pilotů CZALPA na tiskové konferenci oznámili, že ke stávce přistupují hlavně kvůli chování členů vedení firmy, kteří se snaží umlčet kritiku ze strany zaměstnanců. Šéf sdružení Filip Gaspar dostal ve středu od managementu napomenutí za údajné vynášení interních informací do médií. "V prvé řadě požadujeme stažení výhrůžek vůči mé osobě," vyjádřil se k věci Gaspar.
Piloti zatím nemají pro vyhlášení stávky závazný termín, nicméně protest by prý zcela jistě spustilo propuštění Filipa Gaspara. "Pokud bude management škodit této firmě, tak důvody pro stávku rozšíříme," naznačil Gaspar, že důtka nemusí být jediným důvodem. O vyhlášení stávkové pohotovosti uvažují také letečtí technici a inženýři. "Chceme majitele společnosti upozornit, že tu není něco v pořádku," podotkl prezident Sdružení leteckých techniků a inženýrů Petr Voldán.
Co nabízí Lašák |
Prezident ČSA Lašák přišel s neobvyklou nabídkou. Odejde, když zaměstnanci přistoupí na tři podmínky: - platy pilotů se sníží o 30 procent (znamenalo by to úsporu 480 milionů Kč, ze současného průměrného platu pilota 212 000 Kč snížení na 148 000 měsíčně) - platy ostatního personálu klesnou o 15 procent (úspora 480 milionů Kč) - dojde ke zmrazení benefitů minimálně do konce roku 2010 (úspora 220 milionů Kč) |
O Lašákově návrhu se bude jednat
Reakce na včerejší Lašákův návrh, podle něhož by v případě plošného snížení platů personálu odstoupilo vedení, jsou podle odborových zástupců rozdílné. Návrh bereme na vědomí, ale v tuto chvíli nemáme konečné stanovisko, budeme o něm jednat, shodli se předáci. Diskuze v jednotlivých organizacích by měly začít v pondělí, rozhodnuto by mělo být před valnou hromadou CZALPA, která se koná 9. září.
Zástupci odborů zdůraznili, že do této chvíle neobdrželi oficiální materiály k návrhu, neznají tedy konkrétní podmínky. "Konečné rozhodnutí bude muset schválit valná hromada, výsledek jednání vůbec nelze predikovat," řekl Gaspar.
Gaspar: Vedení nemá seriózní plán, jen rozprodává majetek
Odboráři se shodli, že návrh nepředkládá žádný restrukturalizační plán, který je v dané situaci naprosto klíčový. "Nebojíme se propouštění jako takového, bojujeme proti rozprodávání majetku bez existence dobrého plánu. A ten podle nás neumí současný management poskytnout," prohlásil na adresu vedení ČSA Gaspar.
Vedení firmy zatím plánuje propuštění čtvrtiny leteckého personálu a zároveň snížení letového provozu o 11 procent. „Tato čísla příliš nekorespondují, proto nás zajímá, kdo bude s těmi letadly létat," uvedl Gaspar.
ČTĚTE TAKÉ: Odbory ČSA horečně jednají o Lašákově nabídce
Válka v ČSA: mluvčí pilotů dostal vytýkací dopis
Lašákův obchod
Radomír Lašák, šéf Českých aerolinií, nabídl odborářům neobvyklý "barterový obchod". Odejde z firmy, která krvácí, pokud odbory kývnou na výrazné snížení platů.Pro odchod současného vedení aerolinek si jejich šéf stanovil tři podmínky: piloti přistoupí na snížení platů, totéž udělá i ostatní personál a zmrazí se benefity.
Tento návrh předloží Lašák odborům v pondělí. V momentě, kdy návrh odboráři schválí a bude podepsán dodatek ke kolektivní smlouvě, odejde prezident z funkce. Lašák tak tlačí odbory ve firmě ke zdi. Jejich bossové se teď dostali do kleští. Buď svrhnou neoblíbeného šéfa a jeho tým a poznají to všichni na výplatních páskách, nebo na Lašákův návrh nepřistoupí, ale těžko budou moci dál tvrdit, že jim jde pouze o blaho firmy.Foto: archiv Týdne