"Máme zájem na záchraně společnosti a předpokládáme, že to je i zájem státu," uvedl prezident CZALPA Filip Gaspar. Piloti ČSA jsoupřipraveni snížit si platy od 1. listopadu až o 33 procent. K prvnímu snížení přistoupili už v květnu letošního roku, kdy zmenšili své výdělky o sedm procent. Jako kompenzaci požadují zisk zaměstnaneckých akcií.
O tom ale nechce ministr financí Eduard Janota ani slyšet. "To vůbec není na pořadu dne, nesouvisí to s problémem, který se řeší," uvedl ministr Janota pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Co chtějí piloti |
- snížení mezd podmiňují zastavením privatizace a výměnou vedení společnosti
- před podpisem dohody mezi ČSA a piloty je nutné předložit restrukturalizační plán, který v budoucnu zajistí zvýšení výnosů společnosti
- je nutná solidarita celé společnosti, snížení platů jen u jedné části zaměstnanců je nedostatečné
- zachování platnosti kolektivní smlouvy do konce roku 2010
- snížení mezd u ostatních zaměstnanců o 15 procent |
ČTĚTE TAKÉ: ČSA propustily 400 lidí, piloti už odcházejí sami
Hospodaření ČSA je dlouhodobě ztrátové. Jen za první pololetí letošního roku hospodařil přepravce se ztrátou 1,83 miliardy korun. Přitom na ní mají svůj podíl i samotní piloti, kteří si v dřívějších letech - především v době, kdy vedl ČSA Jaroslav Tvrdík - vymohli výrazné zvýšení platů.
V současné době tak činí průměrná mzda pilotů ČSA 210 tisíc korun. Tvrdík taktéž v tehdejší, pro tuzemskou leteckou dopravu poněkud příznivější dobu, nevytvářel rezervy a příliš utrácel za nákup nových letadel.
Foto: Jan Schejbal