<span>Pitr dostal šest let</span> kvůli obchodům s akciemi Setuzy

Ekonomika
8. 1. 2010 07:08
Potravinářská společnost Setuza v Ústí nad Labem.
Potravinářská společnost Setuza v Ústí nad Labem.

Podnikatel Tomáš Pitr je nyní nejspíš v zahraničí.Uprchlý podnikatel Tomáš Pitr dostal v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný trest šest let vězení. Prvoinstanční verdikt dnes vynesl pražský městský soud.

Potrestal i Michala Zouhara, kterému uložil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let. Muži podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Německá policie zatkla Pitrova komplice Romanovského

Pitra, který se od roku 2007 skrývá zřejmě v zahraničí, soud uznal vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Zouhara pak z pomoci k tomuto trestnému činu. Dnešní rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Oba muži podle obžaloby uzavřeli koncem června 2000 smlouvy o prodeji akcií Setuzy a Milo Surováren z majetku společnosti Agrocredit firmě Invest Oil Bohemia (IOB) celkem za 750 milionů korun (402.549 akcií Setuzy za 120 milionů korun, 589 akcií Mila za 630 milionů korun). Smlouvy za kupující společnost podepsal podle spisu Zouhar, který byl v představenstvu IOB, a za prodávající firmu předseda představenstva Agrocreditu Pitr.

IOB měla peníze uhradit do 60 dnů, to se ale podle obžaloby nestalo. Následně bylo ke smlouvám podle spisu vydáno několik dodatků, kterými se podle žalobců odsouval termín splatnosti postupně až na konec roku 2000.

Dva měsíce po převodu cenných papírů, 29. srpna, byl Zouhar podle spisu zvolen jediným členem představenstva Českomoravské finanční a leasingové (ČMFL), která Agrocredit vlastnila. O den později pak byla podle obžaloby uzavřena dohoda, podle níž měly akcie ČMFL sloužit jako záruka v případě, že by IOB Agrocreditu za cenné papíry Setuzy a Milo Surováren nezaplatila.

Agrocredit nakonec od IOB podle spisu obdržel místo tři čtvrtě miliardy korun akcie ČMFL, které měly v té době podle žalobkyně tržní hodnotu maximálně 1,2 milionu korun. Oba muži podle ní způsobili Agrocreditu škodu přesahující 704 milionů korun.

Pitr byl v roce 2006 pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil a od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Foto: Karel Šanda, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ