V prvním pololetí 2017 bylo v Česku prohlášeno 933 konkurzů firem, což bylo o 95 méně než ve stejném období loni. Počet živnostníků v konkurzu klesl o 25 na 521, právnických osob v konkurzu ubylo 70 na 412. Ve středu o tom informovala společnost Creditreform.
V prvním pololetí roku 2017 bylo podáno celkem 14 846 insolvenčních návrhů, z toho 1141 u firem a 13 705 u spotřebitelů. Celkový počet insolvenčních návrhů klesl proti pololetí 2016 o téměř pět procent.
Červnový nárůst počtu insolvenčních návrhů v situaci, kdy se ekonomice daří, rostou zakázky i platy zaměstnanců a je vysoká poptávka po řadě profesí, je podle Creditreformu pravděpodobně důsledkem novely insolvenčního zákona, která vstoupila v platnost k 1. červenci 2017. V červnu firmy patrně ve snaze předejít komplikacím podali více insolvenčních návrhů.
Většina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku, případně je insolvenční návrh odmítnut z formálních důvodů, zastaven pro zpětvzetí či nedostatek podmínky nebo zamítnut z důvodu, že úpadek se neosvědčil. Řešení úpadku je u právnických osob možné konkurzem, nebo reorganizací. Konkurz je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkurzu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. V prvním pololetí bylo povoleno 12 reorganizací.
Očekávání Creditreformu pro rok 2017 jsou optimistická. "Předpokládáme, že hospodářský růst a růst zaměstnanosti bude pokračovat i v letošním roce. S tím by mělo docházet i k růstu mezd a pozitivním dopadům v nárůstu domácí poptávky. Vzhledem k očekávanému ekonomickému vývoji a vzhledem k tomu, že se v minulých letech segment firem prostřednictvím insolvencí a konkurzů výrazně pročistil, předpokládáme pokles v počtu insolvencí u firem i pro rok 2017," odhadla firma.