Varovný prst
Polovině domácností hrozí energetická chudoba, tvrdí studie
13.03.2013 11:45
Polovina českých domácností, které budou čelit vysokým výdajům na tepelnou energii, může upadnout do takzvané energetické chudoby. Znamená to, že nebudou mít dostatek zdrojů pro zajištění elektřiny, tepla či dalších energií. Vyplývá to ze studie Potenciál úspor energie v budovách společnosti Porsenna.
Společnost zabývající se hospodařením s energií ve své studii uvádí, že v roce 2012 nebylo v ČR zatepleno 77 procent všech obydlených bytů. Při současném tempu zateplování by se měl tento podíl do roku 2020 snížit na 55 procent. "V roce 2030 pak podle našich odhadů nebude zatepleno stále přibližně milion bytových jednotek, převážně v rodinných domech," upozornil analytik Michal Čejka ze společnosti Porsenna s tím, že teoreticky tak energetická chudoba hrozí třetině, v extrémním případě polovině domácností.
Nejvíce ohrožení jsou prý současní i budoucí důchodci. "Jejich domy se mohou v průběhu příštích 20 let stát nevyhovujícími pro bydlení či příliš nákladnými z hlediska spotřeby energií. Investice do renovací a výdaje za tepelnou energii mohou být nad finanční možnosti řady seniorů," poznamenal Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte a bývalý viceguvernér České národní banky.
Přestože se Češi naučili s energiemi šetřit a spotřeba domácností je dlouhodobě stabilní, ceny energií rostou. Za posledních 12 let stouply o pět procent, podle studie by tempo růstu mělo ještě vzrůst. "Budoucí důchodci, pokud si nevytvoří dodatečné úspory na penzi, budou za energie utrácet stále vyšší podíl svých příjmů," dodal Niedermayer.
Studie jako řešení navrhuje, aby stát pokračoval v podpoře oprav domů pro bydlení a tuto pomoc v budoucnu ještě zintenzivnil. Cílem by mělo být, aby se v roce 2030 bylo zateplených až 80 procent všech bytů. Podle výpočtů ve studii by ale zateplení všech budov pro bydlení do roku 2030 vyšlo na jeden bilion korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.