Solární boom
Poslanci vytáhli proti slunečním elektrárnám
29.10.2010 17:27
Sněmovna v pátek v prvním čtení podpořila vládní návrh, který dává distributorům elektřiny právo žádat dotace ze státního rozpočtu na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ty by pak distributoři použili na výkup elektřiny, za kterou musí výrobcům platit vyšší cenu.
Zároveň poslanci schválili další změnu, jejímž cílem je omezení zisků z fotovoltaiky. Ve zrychleném jednání schválili zúžení podpory výroby elektřiny na solární panely na střechách a budovách do 30 kW.
Možnost žádat o dotace ze strany distribučních firem má pomoci vládě omezit růst cen elektřiny pro spotřebitele. Vláda do něj chce v dalším kole projednávání prosadit koncept vícezdrojového financování podpory obnovitelných zdrojů.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) dnes proto poslancům představil další kroky, které chce vláda podniknout. Patří mezi ně například srážková 26procentní daň pro fotovoltaické elektrárny. Kocourek chce tyto a další vládní opatření dostat do zákona během druhého čtení. Jak řekl, je to společný materiál ministerstev průmyslu, životního prostředí a financí.
O zvýšení ceny elektřiny rozhodne stát
Prvním krokem je zavedení srážkové daně 26 procent za elektřinu vyrobenou ze solárních elektráren uvedených do provozu loni a letos. Dalším krokem bude zvýšení poplatku za zábor zemědělské půdy pro výstavbu slunečních elektráren. Dalším zdrojem má být zavedení darovací daně pro firmy, které od státu dostávají emisní povolenky.
Poplatky za zábor půdy mají státu vynést 1,7 miliardy korun, srážková daň 4,2 miliardy a darovací daně 4,8 miliardy korun. Celkem by tak stát získal 10,7 miliardy korun, další miliarda má přijít ze státního rozpočtu. Peníze by po příslušné změně v zákoně vyplácelo ministerstvo průmyslu. Teprve když by státu tyto prostředky došly, zvýšila by se cena elektřiny.
Od roku 2013 by se pak podle Kocourka do výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů zapojovaly příjmy z prodeje emisních povolenek. V letech 2013 až 2020 by tyto příjmy měly dosáhnout asi 90 miliard korun. Původně stát plánoval tuto část emisních povolenek poskytnout společnostem zdarma.
Daň 26 procent bude podle České fotovoltaické průmyslové asociace pro většinu solárních elektráren likvidační a Česku budou hrozit od investorů arbitráže. "Kvůli dani zkrachuje více než polovina projektů," uvedl mluvčí asociace Jan Hlaváč. "Arbitrážní nároky na Česko sice ještě nejsou přesně dopočítány, ale odborníci nyní odhadují výši arbitráží a soudních sporů na 260 miliard korun," dodal. Zdanění podle Hlaváče způsobí, že doba návratnosti solárních projektů se vyšplhá nad 20 let a překročí jejich životnost.
Distributoři účtovali bez opory v zákoně
Informační institut upozornil, že návrh nově přiznává distribučním společnostem právo na krytí vícenákladů na výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů a současně dává Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) novou pravomoc přenést tyto vícenáklady na koncového zákazníka. Podle institutu distribuční společnosti dosud účtovaly konečným zákazníkům poplatky za obnovitelné zdroje bez opory v zákoně.
"Velmi vítám, že dojde k nápravě vybírání poplatků za obnovitelné zdroje, jež jsou na základě právních rozborů, které mám k dispozici, vybírány v rozporu se zákonem. Současně to ale potvrzuje fakt, že ERÚ v legislativě v oblasti energetiky selhal, když tuto skutečnost nenapravil již dříve, a své pochybení dokonce veřejně zpochybňuje," uvedl místopředseda energetického podvýboru sněmovny a poslanec za ODS Aleš Rádl, který je s Informačním
institutem spojen.
Zkrácené projednání?
Ministr Kocourek varoval, že ke konci letošního září už představoval celkový instalovaný výkon fotovoltaických elektráren zhruba 1500 megawattů. To znamená, že celkový příspěvek na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v příštím roce stoupne na 28,1 miliardy korun proti letošním devíti miliardám. Na jednu megawatthodinu by pak připadala částka 582 korun. Pro domácnosti by tak podražila elektřina o víc než desetinu, pro firmy pak téměř o pětinu. To by podle Kocourka na český průmysl působilo likvidačně.
Zpravodaj k novele a stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban ujistil, že je připraven svolat na úterý hospodářský výbor, aby úpravu stačil projednat. Poslanci zkrátili lhůtu k projednání ve výboru na čtyři dny. Příští středu by se tak mohlo uskutečnit druhé čtení ve sněmovně. Pokud by poslanci zkrátili zákonem dané lhůty, mohli by novelu schvalovat v závěrečném čtení již příští týden. ČSSD chce také předložit novelu, která
by ukládala majitelům solárních elektráren povinnost zveřejňovat vlastnickou strukturu.
Omezit zisky z fotovoltaiky
Poslanci se dnes zabývali také další předlohou, jejímž cílem je omezení zisků z fotovoltaiky. Ve zrychleném jednání schválili novelu téhož zákona, která zužuje podporu výroby elektřiny na solární panely na střechách a budovách do 30 kW. Druhá novela obsahuje totožné ustanovení. Kocourek ale ujistil, že během dalšího čtení ve sněmovně předloží návrh, který toto zřejmě již nadbytečné ustanovení vypustí.
Zrušení podpory velkých solárních elektráren na volných plochách fotovoltaická asociace pokládá za vhodné, ale limit na podporu instalací do 30 kW považuje za příliš nízký. Novela podle Hlaváče znemožní výstavbu výkonnějších solárních panelů na průmyslových či zemědělských stavbách. "Výkon těchto projektů se pohybuje kolem 150 kW a mohou firmám významně snížit provozní náklady," dodal Hlaváč.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.