Na všech poštách v Česku začali zákazníci dostávat k možnému podpisu petici, žádají spravedlivější přístup státu k České poště. Podle odborářů stát poštu zneužívá.
Důvodem je údajně fakt, že vláda v rámci poštovního zákona platí České poště jen část nákladů na takzvanou veřejnou službu, zbytek musí pošta hradit z vlastních zdrojů. "Česká pošta, s. p. (...) tak dlouhodobě nemá dostatečné finanční prostředky na spravedlivé a adekvátní odměňování zaměstnanců ani na technický rozvoj a investiční záměry," píše se v petici, kterou má TÝDEN.CZ k dispozici.
Kvůli nízkým mzdám chybí podle autorů petice na poštách zaměstnanci a ti, kteří ještě zůstávají, pracují za podprůměrnou mzdu v extrémních podmínkách, neustálém stresu a přetížení. "Česká pošta stojí na lidské práci a ta musí být ve slušné společnosti řádně oceněna," píše se dále v petici. Text vyzývá vládu, poslance i senátory, aby se začali vážně zabývat spravedlivou úhradou nákladů na základní poštovní služby.
"Jde o to, že zatímco stát platí ročně miliardy na dotacích do železniční či autobusové dopravy, za stejně důležité poštovní služby platí jen zlomek jejich skutečné ceny," řekl TÝDNU.CZ předseda jihočeských poštovních odborů Štěpán Grochal.
Pošta podle něj v rámci veřejné "univerzální" služby udržuje síť 3100 poboček, i když část z nich je nerentabilní a provoz v nich musí být dotován. Dále musejí zaměstnanci pošty doručovat poštu a balíky pět dní v týdnu i do těch nejodlehlejších míst a provozují i řadu dalších služeb, které místo klasického podnikání představují veřejnou službu.
V roce 2016 Česká pošta vyčíslila podle Grochala ztrátu způsobenou provozování univerzální služby na dvě miliardy korun, stát si ale formou zákona schválil, že může poště zaplatit maximálně 600 milionů. Ani tuto částku však ještě neuhradil. Český telekomunikační úřad, který měl zkontrolovat oprávněnost či neoprávněnost vyčíslené ztráty, totiž - jak tvrdí Grochal - zatím ještě rozhodnutí nevydal. A dokonce ještě nerozhodl ani o ztrátě za rok 2015.
"Stát nás prostě a jednoduše okrádá. A to nejen Českou poštu jako celek, ale především její zaměstnance," tvrdí odborář. Údajně zatím nechce spekulovat o tom, zda by v případě neúspěchu petice odbory přistoupily k nátlakovým akcím včetně například vyhlášení stávky. "Stále doufáme, že jednání povedou ke zlepšení podmínek zaměstnanců," řekl Grochal. Petici se všemi podpisy by měli zákonodárci dostat na stůl v polovině ledna.