Zavedení plošného zákazu lihovin by poškodilo poctivé výrobce a posílilo černý trh, uvedla v pátek dopoledne Potravinářská komora. Potravináři naopak navrhují omezit či zcela zakázat dovoz metanolu do země. Intoxikaci metanolem už podlehlo od minulého týdne v Česku 19 lidí. I přes její stanovisko vláda po sérii otrav v pátek večer do odvolání zakázala prodej tvrdého alkoholu nad 20 procent kompletně na celém území republiky.
"Potravinářská komora ČR opakovaně a dlouhodobě upozorňuje, že stávající stav souvisí velmi úzce s nedostatečnou kontrolou výroby a prodeje alkoholických nápojů orgány státní správy," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.
Kontroly se podle ní zaměřují především na legální výrobce, zároveň však nejsou jasné kompetence jednotlivých kontrolních orgánů. Rozmach obchodu s pančovaným alkoholem je podle potravinářů ovlivněn také zvyšováním spotřební daně a DPH. "V neposlední řadě je zde zřejmá souvislost s nedostatečnou preventivní politikou a osvětou spotřebitele," podotkla mluvčí.
"Pokud jde o oblasti užití metanolu, pak s ohledem na skutečnost, že se metanol v ČR nevyrábí, ale pouze dováží, navrhujeme přijetí opatření k jeho částečné nebo plné náhradě etanolem, který je k dispozici v dostatečném množství," uvedla mluvčí. Metanol by podle ní mohl být zcela nebo úplně nahrazen etanolem například při výrobě paliv. K tomu by pomohlo zdanění metanolu ekologickou daní či důsledná kontrola dovozu a nakládání s ním. Podle Večeřové má stát aktuálně dostatek důvodů i pro úplný zákaz dovozu metanolu.
Dovoz metanolu, který je jedovatý a může být použit při výrobě závadného alkoholu, v posledních letech roste a ve srovnání s rokem 1999 se hodnota jeho importu do Česka zhruba ztrojnásobila. Většina metanolu do Česka míří z Ruska a Německa.
Metanol se v chemickém průmyslu používá jako rozpouštědlo, přísada do nemrznoucích směsí, činidlo pro denaturaci lihu či jako přísada do pohonných látek. Otrava metanolem byla dosud v Česku velmi řídká, spíš výjimečná. Smrt minimálně 18 lidí podle odborníků zřejmě nezpůsobila špatně vypálená domácí kořalka, ale načerno vyráběný alkohol z dovezeného metanolu.
Potravináři dále navrhují zavedení stálého celního dovozu u výrobců lihu a lihovin s rotací celníků. Nedovolenou výrobu lihu by podle nich měl stát překvalifikovat na trestný čin a zvýšit kontroly domácího pálení. Maximální velikost spotřebitelského balení tvrdého alkoholu by se měla omezit na tři nebo dokonce jen na jeden litr. Mezi návrhy k omezení černého trhu komora uvedla také zavedení registračních pokladen v restauracích či barech a zákaz prodeje alkoholu v automatech.