Nemilé zprávy
Potraviny zdražily i o desítky procent, varují statistici
18.01.2013 13:19 Původní zpráva
Ve srovnání s loňským lednem si domácnosti měsíčně připlatí na potravinách o stovky korun více. Meziročně totiž zdražila většina potravin, z toho některé i o desítky procent. Například kilo brambor stálo ještě loni v lednu v průměru 8,75 koruny, letos to však bylo již 12,45 koruny. To je o 42,29 procenta více. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.
Brambory přitom nejsou zdaleka jedinou potravinou, jejíž cena prudce vzrostla. Třeba vejce stojí v porovnání s počátkem loňského roku o 30 procent, banány o 25 procent, kuřata téměř o 16 procent a hladká mouka o 14 procent více. O více než deset procent podražily i papriky či jablka.
Jinak nebyl růst příliš výrazný. U většiny položek se pohyboval okolo sedmi procent, například u zadního hovězího bez kosti, vepřové pečeně s kostí, šunkového salámu nebo lahvového piva. U mléka, másla či rohlíků zdražení nedosáhlo ani pět procent, netučný bílý jogurt, rostlinný tuk, přírodní minerální voda, eidamský sýr a pomeranče dokonce zlevnily. Minerálky jsou levnější o 7,15 procenta a pomeranče téměř o desetinu.
Přesto se zdražení domácností citelně dotklo. Člověk , který si loni koupil tři kila brambor, dva litry mléka, chléb, deset vajec, tři bílé jogurty, čtvrt kila másla, dvacet deka šunkového salámu, půldruhakilové kuře, půlkilové balení těstovin, kilo cukru a kilo jablek, zaplatil 361 korun. Letos by to bylo už 395 korun. To je o 34 korun, tedy téměř o 9,5 procenta více.
Růst byl znát i mezi koncem prosincem a lednem, byť ne tak markantní. Většina potravin totiž zdražovala průběžně. Zde byl největší růst u rajčat, brambor a paprik, tedy sezonní zeleniny. Nejvíce zdražila rajčata, téměř o 26,5 procenta. Jinak se růst cen pohyboval do sedmi procent, ale třeba chléb či těstoviny dokonce zlevnily.
Přelom roku byl sledován s velkým zájmem. Sazby daně z přidané hodnoty totiž o jedno procento vzrostly. V případě potravin to bylo ze 14 na 15 procent. "Hodně se však spekuluje. Že obchodníci nárůst DPH promítnou do cen postupně," konstatovala Pavla Šedivá z Českého statistického úřadu. Podle ní by se to promítlo do dalších statistických průzkumů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.