Pozdní podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí – co vám hrozí?

Ekonomika
9. 2. 2015 08:01
Daňové přiznání.
Daňové přiznání.

V případě, že jste nabyli nově nemovitou věc, vznikla Vám povinnost podat daňové přiznání na místně příslušný finanční úřad, ve kterém je nutné uvést nově nabyté nemovité věci a vyčíslit daň. Pro účely této daně se vychází ze stavu zapsaného v katastru nemovitostí k datu 1. 1. 2015.

"Ačkoliv již uplynula zákonná lhůta pro podání daňového přiznání a žádost o prodloužení lhůty ani žádost o navrácení lhůty v předešlý stav nelze podat, existuje tzv. bezsankční lhůta, která činí 5 pracovních dnů. Přiznání k dani z nemovitých věcí je tedy možné podat do data 9. 2. 2015 a toto podání nebude podléhat žádným sankcím," říká Marie Jacková z poradenské společnosti Fučík&partneři.

Pro poplatníky, kteří mají zpřístupněnou datovou schránku, platí od 1. 1. 2015 povinnost podat daňové přiznání pouze elektronicky, ostatní poplatníci tj. ti, co nemají datovou schránku, mohou podat přiznání v listinné podobě.

Pokud přiznání vlastník nestihne podat do 9. 2. 2015, vztahují se na něho sankce v podobě pokuty za opožděné daňové přiznání. Sankce je stanovena na 0,05 procenta za každý následující den prodlení (nejvýše 5 procent  stanovené daně), nicméně pokud nepřesáhne pokuta částku 200 Kč, pokuta se k úhradě nepředepíše.

"Aby tedy byla pokuta příslušným finančním úřadem předepsána k úhradě, musela by částka daně překročit částku 4 000 Kč. V případě, že by od příslušného finančního úřadu byla doručena výzva k podání daňového přiznání a přiznání nebylo podáno ve stanové lhůtě, hrozí pokuta ve výši nejméně 500 Kč," dodává Marie Jacková.

Jelikož je daň z nemovitých věcí splatná až k 31. 5. 2015, nevzniká do této lhůty žádná sankce v podobě úroku z prodlení.

Autor: - red -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ