Uživatelé internetu jsou na pracovním trhu podstatně aktivnější než ti, kdo internet nevyužívají. Loni změnilo zaměstnání 12 procent uživatelů internetu a 47 procent z nich chce přejít do nové práce v letošním roce. Mezi obecnou populací přitom za posledních dvanáct měsíců změnilo zaměstnání jen devět procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu agentury Factum Invenio a společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz.
"Výsledky potvrdily, že zvyky a chování lidí se na trhu práce příliš nezměnily ani v době krize," uvedli autoři průzkumu, kterého se zúčastnilo 4077 lidí.
Prvním místem, kde lidé práci hledají, je právě internet, teprve poté se dívají do novin. Oblíbené je také doporučení známého. Na webových stránkách si hledá zaměstnání 80 procent internetové populace, z obecné je to 21 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Nezaměstnanost prudce roste, práci hledá 540 tisíc lidí
Průzkum také ukázal, že Češi o práci v zahraničí spíše jen sní. Zkušenosti s ní má 16 procent dotázaných, naproti tomu zhruba třetina lidí o ni vůbec nemá zájem a další třetina váhá. Dvacet procent lidí o práci v zahraničí sní. Zájem přitom mají hlavně o práci v jiných zemích Evropské unie, a to v oboru a na kratší dobu. Cestovat do zahraničí za prací jsou ochotni hlavně Pražané.
Při výběru zaměstnání je pro občany Česka rozhodující především výše mzdy, což uvedlo 47 procent dotázaných. Pro pětinu je to pracovní náplň. Dalšími často zmiňovanými kritérii byla jistota dlouhodobé perspektivy a pracovní doba.
Foto: Jan Schejbal