Obchodování na pražské burze dnes připomínalo veliký tobogan, po kterém směrem dolů zamířily všechny obchodované tituly. Největším poraženým dne byly akcie společnosti AAA Auto, které odepsaly téměř 21 procent. Celý burzovní index PX ztratil téměř 6 procent a uzavřel na hodnotě 1027,4 bodů. Zobchodovány byly cenné papíry za 3,1 miliardy korun.
"Od roku 2008 je to jeden z největších poklesů. Burza byla v jednu chvíli dole o sedm procent," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ makléř Wood & Company Filip Kejla.
Dvoucifernou ztrátu zaznamenaly i akcie televizní společnosti CETV a těžařský kolos NWR. Polostátní elektrárenský gigant ČEZ odepsal skoro desetinu. S nejmenší ztrátou vyvázly akcie Unipetrolu, nicméně i ty odepsaly téměř 2,5 procenta.
Analytici hodnotí dnešní obchodování na burze ve velmi černých barvách. "Dá se to považovat za paniku, protože pokles byl velký a rychlý," říká makléřka UniCredit Bank Miroslava Mičunková. "Můžeme ještě o pár procent klesnout," dodává. Podle ní na burze začal "medvědí trh", což znamená, že akcie mohou ještě dál klesat. Krátkodobě sice mohou jít trhy nahoru, dlouhodobě je však čeká pokles. "Je to den připomínající jeden z těch dnů, které následovaly po pádu banky Lehman Brother," přidává se David Nový z J&T Banky.
Podle Kejly investoři prodávali, aby získali hotovost. Došlo tak k výprodejům napříč trhem. "Prodávaly se akcie ČEZ i Erste Bank. Snížení ratingu USA byl spouštěcí mechanismus," zdůrazňuje Kejla. "Přišlo to v 'pravou chvíli'," kritizuje ratingovou agenturu Standard & Poor´s za nevhodné načasování během nervozity finančních trhů.
Kejla doporučuje investorům nepodléhat panice a počkat, až se vyjasní situace na trhu. Nevylučuje přitom další pokles kvůli chování podílníků v podílových fondech. "Fondy začnou mít teprve odliv podílníků, čímž se prodeje mohou ještě zvýšit. Čím je agresivnější propad, tím silnější bývá následný růst," uvedl Kejla.
Burzy klesly i za oceánem
Americký akciový trh reagoval na sobotní snížení nejvyššího amerického ratingu podle očekávání propadem a Dow Jonesův index zahájil obchodování v New Yorku poklesem o dvě procenta. Americké dluhopisy naopak paradoxně zpevnily a jejich výnosy klesly. Investoři je totiž i přes zhoršení ratingu pokládají vedle zlata a švýcarského franku za jedno z mála bezpečných aktiv.
Dow Jones později snížil ztrátu na 1,6 procenta a pohyboval se kolem 11 250 bodů. Přes dvě procenta ztrácel širší index S&P 500 a také index mimoburzovního trhu Nasdaq, který se zpočátku propadl až o tři procenta. Americké trhy tak následovaly pokles na trzích v Asii a Evropě.