Přes dvě třetiny uchazečů o zaměstnání v České republice se domnívá, že ekonomická krize dosud trvá. Zlepšení situace na pracovním trhu předpokládají do dvou let. Vyplývá to z průzkumu společnosti Grafton Recruitment. Proti výsledkům šetření z konce roku 2009 se v průzkumu z konce minulého roku snížil počet lidí, kteří se stavějí flexibilně k otázce nástupní mzdy, a to ze 70 na 60 procent.
Smlouvu na dobu určitou by akceptovalo za všech okolností více než třetina dotázaných a jen kvůli současné ekonomické krizi by na ni přistoupilo 43 procent lidí. S nabídkou na práci na živnostenský list by souhlasila zhruba polovina uchazečů o zaměstnání.
Ochotných stěhovat se za prací kamkoliv v Česku je necelá třetina lidí, naopak stěhovat se kvůli zaměstnání nechce více než 40 procent Čechů. Ochota stěhovat se za prací se tak prakticky nemění a je stále nižší než ochota dojíždět. Více než 40 procent Čechů by dojíždělo za prací o půl hodiny déle než dosud, dalších 39 procent pak ještě déle.
Za posledních dvanáct měsíců se mzda nezměnila 45 procentům respondentů. Plat vzrostl podle průzkumu u téměř třetiny Čechů a stejnému procentu klesl. Devět procent dotazovaných není ve svém zaměstnání spokojeno a hodlá ho změnit hned, jak se situace na trhu práce zlepší. V hledání práce třetina lidí upřednostňuje výši finančního ohodnocení a stejné množství lidí náplň práce.
Pro uchazeče o zaměstnání v Česku je také důležité, aby se jejich zaměstnavatel choval šetrně k životnímu prostředí nebo přispíval na dobročinné účely. Takto se jich vyjádřilo skoro 70 procent a jen osm procent opačně.
Na otázky průzkumu v prosinci 2010 odpovědělo 1936 respondentů, většina jich byla ve věku od 21 do 40 let. Skoro 70 procent dotázaných bylo momentálně nezaměstnáno.