Zbytečné obavy
Při prodeji nemovitosti přicházejí o miliony kvůli neochotě platit provizi
01.03.2019 13:55
Ušetří sto tisíc na provizi, ale nemovitost prodají výrazně pod cenou. Nechuť platit realitním kancelářím podíl za zprostředkování vede majitele k tomu, že prodej bytů řeší ve vlastní režii, a mnohdy pak tratí. V případě bytových domů jde o miliony korun. Na vině jsou však také samotné realitní kanceláře: málokterý sektor má v Česku tak špatnou pověst.
Ceny bytů jsou podle expertů na maximech. V Praze se podle realitního indexu společnosti Deloitte prodává metr čtvereční průměrně za 76 tisíc korun. To je o 14,3 % více než ve stejném období loni. Ve Středočeském kraji je průměrná cena 47 tisíc korun(meziroční nárůst o 16,8 %). V Brně je to téměř 56 tisíc korun s meziročním nárůstem o 7,1 % a srovnatelný nárůst zaznamenala i Ostrava (na 22 200 Kč).
Výrazně vzrostly též ceny nových bytů, u kterých lze očekávat nárůst i v tomto roce. "Zablokovaný stavební proces, nedostatek pozemků vhodných k bytové výstavbě a výrazné zdražení stavebních prací. Tři klíčové faktory, kvůli kterým v poslední době výrazně vzrostly ceny nových bytů. Tyto problémy dusící bytovou výstavbu v Česku budou bohužel přetrvávat i v příštím roce, proto se nedá očekávat přílišné zlevňování," říká Evžen Korec, ředitel společnosti Ekospol. Vyšroubované ceny tak motivují majitele k prodeji. Nemálo z nich však v touze po ušetření za provizi realitkám prodává ve vlastní režii.
Například portál Bezrealitky.cz vykazuje přes 6,5 tisíce inzerátů. Takový prodej však má svá úskalí a prodejci riskují, že se připraví o nemalé částky. "Obvyklý scénář je ten, že prodejce sice ušetří průměrně čtyřprocentní provizi, ale nemovitost prodá o několik stovek tisíc levněji. V Praze jsme dokonce zaznamenali prodeje bytů, které byly podhodnocené o milionové částky," vysvětluje Andreas von Schlik z realitní kanceláře Engel & Völkers.
U bytových domů se riziko ztráty násobí
Největšímu riziku zbytečně nízké ceny se však vystavují prodejci bytových domů. Ztráta se u nich při nevýhodném prodeji logicky násobí. "Zaznamenali jsme například prodej domu v Praze, který standardně prodáváme za třicet pět milionů korun, za pouhých dvacet čtyři milionů. Jen proto, že šlo o prodej přes známého, majitel tratil dost značnou částku," tvrdí Andreas von Schlik z Engel & Völkers.
Lidé realitkám často nevěří. Zbytečně, tvrdí makléř
Důvodem, proč prodejci riskují uzavření kontraktu bez makléře, bývá jednak nízké povědomí o složitosti trhu a možnostech efektivního prodeje, a jednak nedůvěra v realitky. Andreas von Schlik však upozorňuje, že se poměry za poslední roky i vlivem zahraniční konkurence zlepšily. Možnosti jednotlivce, aby výhodně prodal, jsou navíc proti týmu makléřů a zavedené realitní kanceláři velmi malé: začíná to kvalifikovaným odhadem, pokračuje právním servisem a končí zacílenou masivní propagací.
"Seriózní realitka věnuje odhadu nemovitosti mimořádnou pozornost. Na opravdu kvalifikovaném odhadu by se měl podílet celý tým zkušených makléřů. I zdánlivé detaily mohou totiž s tržní cenou bytu dosti citelně zahýbat," upozorňuje Andreas von Schlik s tím, že důležitá je i schopnost jednání s několika zájemci najednou. To může být pro samostatného prodejce problém. Pro zkušený realitní tým je však účast více zájemců výhodou a možností, jak získat daleko zajímavější cenu.
"V dnešní době vysoké poptávky musíte být schopen ustát tlak jednotlivých zájemců, abyste získal nejlepší cenu. Samostatný prodejce bohužel mnohdy odsouhlasí první nebo druhou nabídku a nemá čas a energii zabývat se porovnáním desítek nabídek najednou," uzavírá Andreas von Schlik.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.