Prognóza pro Česko: nezaměstnanost vzroste, reálné mzdy klesnou

Ekonomika
1. 1. 2012 12:30
V roce 2012 nás čeká zdražování (ilustrační foto).
V roce 2012 nás čeká zdražování (ilustrační foto).

Tuzemská ekonomika v roce 2012 poroste maximálně o desetiny procenta, nebo dokonce zaznamená pokles. Mírně vzroste nezaměstnanost a poklesnou reálné mzdy. Až o desetinu zdraží potraviny a zvýší se i ceny energií. Vyplývá to z odhadů ekonomů, zaměstnavatelů i státní správy.

Důvodem očekávaného zhoršeného vývoje tuzemské ekonomiky jsou především dluhové problémy zemí eurozóny a oslabení zahraniční poptávky. Za loňský rok by měla ekonomika podle odhadů růst do dvou procent. Za růstem cen je zejména zvýšení spodní sazby DPH z deseti na 14 procent.

Premiér Petr Nečas očekává, že česká ekonomika letos klesne, ovšem jen mírně, maximálně o jedno procento. Příjmy rozpočtu by se tak snížily o zhruba 40 miliard korun, prodej majetku státu by ale problém nevyřešil. Velmi chabý vývoj očekává i prezident Václav Klaus. Podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka je v současnosti ekonomika eurozóny i ČR v recesi, která potrvá tři čtvrtletí. "Pak se ekonomika stabilizuje a začne mírně oživovat," uvedl.

Česká měna by měla během roku posílit a na jeho konci se obchodovat pod hranicí 25 korun za euro. V prvních měsících ale ekonomové ještě očekávají v souvislosti s dluhovou krizí eurozóny oslabování koruny. Zároveň upozorňují na to, že kurs bude rozkolísanější než loni. V současnosti se koruna obchoduje kolem 25,50 Kč/EUR.

Pokles mezd

Zaměstnavatelské svazy očekávají mírný nárůst nezaměstnanosti a pokles reálných mezd. Zásadní pro domácí podniky bude vývoj německé ekonomiky, řešení dluhové krize v zemích EU a chování bank při jejich financování.

Potraviny v Česku mají zdražit až o deset procent (ilustrační foto).Očekávané zpomalení růstu ekonomiky v roce 2012 nepříznivě ovlivní české zemědělství. Zemědělci odhadují, že jejich podnikání negativně zasáhnou také reformní kroky vlády, především zvýšení DPH u potravin, kvůli kterému se sníží výkupní ceny jejich produkce.

Potraviny v Česku mají zdražit až o deset procent. Důvodem je nejen lednové zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty, ale také rostoucí náklady obchodníků i výrobců potravin například na dopravu zboží či energie.

Elektřina podle odhadu Energetického regulačního úřadu podraží o 3,4 procenta. Podle odborníků by ale mohl být nárůst nižší, protože regulátor počítal pouze s cenami dominantních dodavatelů. V loňské vlně zdražování budou pokračovat i některé plynárenské firmy. Například Pražská plynárenská zvýšila od ledna ceny o 2,6 procenta, naopak RWE oznámila po prosincovém zvýšení o devět procent snížení o 0,6 procenta. Zdražit by mělo i vodné a stočné a dodávky tepla. Naopak poplatky za svoz odpadu ve většině měst a obcí zůstanou na současné úrovni.

Zdražení dopravy

Zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty (DPH) způsobí v roce 2012 pravděpodobně také zdražení nových bytů v řádu desítek až stovek tisíc korun. Novou výstavbu navíc čeká útlum.

Silniční dopravci se budou muset potýkat se zvýšením sazeb mýtného o čtvrtinu, které jim stát začne kompenzovat až v jarních měsících. Pokud se nepodaří zvýšit ceny dopravy, bude letos řada dopravních firem bojovat o přežití. Loni si nevytvořily žádné rezervy a jejich marže klesly na kritickou mez. "Vzhledem k dalšímu zvýšení mýtného budou dopravci pod stále větším tlakem a řada z nich bude zřejmě nucena jezdit za sazby pod svými náklady, aby byla vůbec schopna splácet leasingy na vozidla a podobně," uvedl ředitel DKV v ČR Ondřej Pavlík.

Na budování dopravní infrastruktury bude mít Státní fond dopravy zhruba o 20 miliard korun méně než loni. Celkem fond letos počítá s rozpočtem 41 miliard korun.

Ceny počítačů na českém trhu se mohou během roku zvýšit až o desetinu. Důvodem je oslabování koruny vůči euru a dolaru i přetrvávající nedostatek pevných disků. Prodej by měl podle agentury Gartner růst o 17 procent na 1,2 milionu kusů.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ