Mezinárodní spory
Pyšný Kalousek: V arbitrážích si vedeme lépe než za Sobotky
17.02.2013 19:01
Náklady ministerstva financí na právní poradenství v souvislosti s vedením mezinárodních arbitráží loni klesly na 20,6 milionu korun, což je nejnižší hodnota za posledních 12 let. Nízké náklady souvisí podle úřadu mimo jiné i s počtem vedených arbitráží. Česko v současnosti vede jednu arbitráž na základě smluv o ochraně investic. Jde o spor německou firmou ECE Group.
Společnost ECE Group požaduje kvůli rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj ohledně plánované stavby obchodně-společenského centra Galerie v Liberci zhruba 1,8 miliardy korun. Ministerstvo zrušilo územní rozhodnutí pro výstavbu poté, co uznalo námitky nizozemské firmy Multi Development, že se nestala účastníkem stavebního řízení.
Česku potenciálně hrozí devět arbitráží s nároky do 20 miliard korun. U těchto sporů, které hrozí již několik let, ovšem nebyly do vypršení stanovené lhůty žaloby podány. V roce 2012 přitom ministerstvo neeviduje žádné nové oznámení o případném sporu, který by vedl k mezinárodní arbitráži.
Potenciálně největší škody za více než 12 miliard korun by Česku mohly hrozit u arbitráže se společností Washington Investment Company LLC (WIC), která obviňuje Česko ve dvou případech za zmařenou investici týkající se IT zakázek pro státní podnik Lesy ČR. Vedle toho ČR rovněž čelí 22 různým podáním souvisejícím s investicemi do fotovoltaických elektráren. U těchto sporů ovšem dosud nebyly podány žaloby.
Důrazný přístup
"Výrazné snížení počtu mezinárodních arbitráží je výsledkem našeho důrazného přístupu, kterým dáváme jasně najevo, že peníze daňových poplatníků již nejsou snadnou kořistí zahraničních firem jako za časů Bohuslava Sobotky," řekl ministr financí Miroslav Kalousek.
Celkové náklady ministerstva financí na právní služby v souvislosti s arbitrážemi se ke konci loňského roku přiblížily dvěma miliardám korun. V roce 2012 činily 20,6 milionu korun, o rok dříve to bylo 237 milionů korun.
Stát dosud musel v arbitrážích, které prohrál nebo ve kterých uzavřel dohodu o smíru, zaplatit přes 15 miliard korun. Zatím nejvíce stát dal společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, bylo to 10,6 miliardy korun.
Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy Evropské unie. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.