Airbnb a spol.
Regulace sdíleného ubytování je dostatečná, míní ministerstvo
15.05.2018 16:35
Regulace sdíleného ubytování je dostatečná, pravidla už nyní existují, jen je stát neumí vymáhat. Pokud bude potřeba regulaci upravovat nebo vytvářet novou, tak musí být flexibilní a brát v úvahu danou lokalitu, například Prahu 1. Na diskusním setkání On-line platformy v ubytovacích službách to řekl ředitel odboru evropských záležitostí ministerstva průmyslu a obchodu Jan Havlík.
"Pokud budeme vytvářet pravidla nová, tak musí brát v úvahu lokalitu a konkrétní situaci. Když se podíváte, jak vypadá sdílené ubytování v Praze 1 a třeba někde v Posázaví, tak to jsou dva totálně jiné světy. A vymýšlet pravidla pro ubytovací služby naroubovaná z Prahy 1 na Posázaví by byla strašná chyba," uvedl Havlík. Generální ředitelka Evropské komise pro vnitřní trh Valentina Schaumburgerová uvedla, že komise nemá ambice na unijní úrovni sdílené ubytování regulovat.
Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je potřeba oddělit to, co je sdílené ubytování a co již podnikání. Studie, kterou si loni objednala vláda, ukázala, že 73 procent domů a bytů pronajímaných přes Airbnb není sdílené ubytování, ale poskytování ubytovacích služeb. Stárek také upozornil na to, že podobnou nabídku tzv. sdíleného ubytování má kromě Airbnb již také portál Booking.com a další.
Podle studie dosáhly roční výnosy z pronájmů jenom přes Airbnb v Praze v roce 2016 celkem 86,3 milionu dolarů (1,8 miliardy korun). Přes Airbnb je v Praze nabízeno k ubytování 18.500 bytů. Podle Stárka z 3500 ubytovatelů v Praze 1 odvádí poplatky 450 ubytovatelů.
Radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD) minulý týden uvedl, že radnice eviduje letos 250 stížností na pronajímání bytů přes alternativní platformy typu Airbnb. Je to o dvě stovky více než za celý loňský rok. Sdružením vlastníků jednotek proto poslal dopis, ve kterém doporučuje změnu stanov nebo rozúčtování nákladů na provoz a údržbu domu. V Praze 1 je podle odhadu radnice pronajímáno prostřednictvím platforem sdíleného ubytování 3 tisíce až 5 tisíc z celkem zhruba 15 tisíc bytů.
Služby internetového zprostředkovatele turistických pronájmů Airbnb využilo loni v ČR přes milion lidí. Více než 420 tisíc Čechů využilo aplikace k ubytování v zahraničí. Airbnb funguje v ČR od roku 2009. Loni česká Finanční správa ale stanovila, že služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu považuje za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají nově také zdanění a jejich poskytovatelé by měli platit městu či obci i ubytovací poplatky.
Typický český poskytovatel ubytování podle Airbnb pronajímá bydlení 37 dní v roce, za což si průměrně vydělá 2300 amerických dolarů (zhruba 47 tisíc korun).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.